Episkopat: chcemy pomagać Syryjczykom

(fot. FreedomHouse / Foter.com / CC BY)

Chcemy w tym roku pomóc prześladowanym Syryjczykom, by nie byli zmuszani do opuszczania swojego kraju w obawie o życie i zdrowie - głosi komunikat prezydium Konferencji Episkopatu Polski, wydany z okazji przypadającego w niedzielę VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

"Dzięki ofiarności katolików oraz zaangażowaniu księży biskupów, proboszczów i wszystkich, którzy corocznie organizują zbiórkę do puszek, objęto pomocą setki tysięcy potrzebujących - nie tylko chrześcijan - w Syrii, Iraku, Egipcie oraz w innych krajach" - podkreślają autorzy w komunikacie.

 

Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" - jak czytamy w komunikacie - przeznacza zebrane w ten sposób środki na pomoc ludziom żyjącym w regionach objętych prześladowaniami, "aby nie byli oni zmuszani do opuszczania swoich krajów w obawie o życie i zdrowie".

 

"Codziennie wydawane są setki bezpłatnych posiłków, utrzymywane są obozy dla uchodźców, udzielana jest pomoc medyczna, prowadzone są szkoły" - podkreślają autorzy komunikatu.

 

"W tym roku, w sposób szczególny, chcemy pomóc prześladowanym w Syrii, dlatego wspieramy prośbę Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie o modlitwę i ofiary na rzecz naszych cierpiących braci i sióstr" - czytamy w komunikacie.

 

Decyzję, aby druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, podjęła w 2008 r. Konferencja Episkopatu Polski podczas obrad na Jasnej Górze.

 

Biskupi w opublikowanym wówczas apelu podkreślali, że Kościół w Polsce, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań, czego symbolem jest np. męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki, ma "szczególny obowiązek okazania solidarności z tymi, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook