"Bez kobiet nie ma Kościoła"

(fot. shutterstock.com)

Bez kobiet nie ma Kościoła. Pokazała nam to Maryja, która zaniosła pod sercem Jezusa do potrzebującej wsparcia Elżbiety - powiedziała dr hab. Monika Przybysz z UKSW.

 

Odnosząc się do opublikowanego wczoraj raportu ISKK nt. roli kobiet w Kościele w Polsce, wyraziła nadzieję na większe wykorzystanie potencjału sióstr zakonnych, zwróciła także uwagę na wzrastającą liczbę osób zaangażowanych w życie Kościoła.

 

Publikujemy komentarz dr hab. Moniki Przybysz, prof. UKSW, do raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przygotowanego na zlecenie rady Duszpasterstwa Kobiet KEP, nt. roli kobiet w Kościele w Polsce:

 

"Najważniejszą rzeczą wynikającą z raportu jest informacja, że od 1998 roku stale wzrasta liczba osób zaangażowanych w różne wspólnoty i organizacje parafialne. Ponad 2,7 mln osób nie tylko wspiera, ale angażuje się w organizacje kościelne. To obala mit, że ludzie odchodzą od Kościoła. Jest przeciwnie, wierni angażują się w niego coraz mocniej. To szczególnie ważne w kontekście pomniejszania się liczby mieszkańców naszego kraju i emigracji milionów Polaków za granicę.

 

Ta piękna kobieca strona jest oczywista dla kobiet, które są aktywne w Kościele od dawna oraz jest w teologii znana.

 

W sensie społeczno-organizacyjnym Kościół rozpoczął się od zaangażowania się krótkim i trudnym "tak" Maryi. Jej rola w tworzeniu wspólnoty jest niezwykle ważna. Tak naprawdę bez kobiety nie ma Kościoła. Pokazała nam to Maryja, która zaniosła pod sercem Jezusa do potrzebującej wsparcia Elżbiety. To piękne świadectwo zanoszenia Dobrej Nowiny do potrzebujących przez kobietę i prawdy o tym, że Kościół jest także wspólnotą wsparcia, udzielanego sobie w trudnościach.

 

Marzę o tym, żeby niezwykle zdolne, pełne różnych charyzmatów i darów kobiety, szczególnie siostry zakonne, były jeszcze bardziej doceniane w Kościele. Żeby nie sprawowały tylko pięknej posługi ołtarza czy prania bielizny ołtarzowej, by nie posyłać ich jedynie do prostych posług, gdyż mogą i powinny głosić Chrystusa poprzez różne dary i charyzmaty."

 


dr hab. Monika Przybysz - kierownik katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie. Specjalista ds. public relations, crisis management, reklamy i marketingu medialnego, medioznawca. Rzecznik prasowy i członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Laureatka prestiżowej nagrody branży public relations "PRoton 2013".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:54:18 | 2015-11-03
Bez mężczyzn też nie ma Kościoła.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook