Abp Hoser: świętość opiera się na miłości Boga

(fot. facebook.com/abp.hoser)

Świętość opiera się na miłości Boga i drugiego człowieka - podkreślił abp Henryk Hoser. Centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej odbyły się na Cmentarzu Bródzieńskim - jednej z największych nekropolii nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Biskup warszawsko-praski przewodniczył liturgii po której alejkami cmentarza przeszła procesja w intencji zmarłych.

 

W homilii abp Henryk Hoser przypomniał, że celem ludzkiego życia jest zjednoczenie z Bogiem w niebie. - Świętość jest najbardziej powszechnym powołaniem człowieka, zwłaszcza człowieka wiary, bo tylko w ten sposób dotrze on do celu swojego życia, który nie jest tu na ziemi. Przypomina o tym ten cmentarz, na którym spoczywa milion osiemset tysięcy osób - zauważył abp Hoser.

 

Podkreślił przy tym, że choć ziemskie życie kończy się w grobie to jednak nie kończy się tam ludzkie istnienie. - Przechodzimy do lepszego świata. Dopiero stając wobec Boga 'twarzą w twarz' dostrzeżemy nasze do Niego podobieństwo - zauważył.

 

Bp warszawsko-praski przestrzegł również przed zbyt mocnym koncentrowaniem się na sprawach doczesnych, które może przysłonić troskę o świętość życia.

 

Przypomniał, że umierając człowiek nie zabierze ze sobą drugą stronę nic poza świętością. - Stąd zamiast skupiać się na doraźnych interesach, czy nadmiernym gromadzeniu dóbr zabiegajmy w naszym życiu przede wszystkim o szukanie Boga i Jego woli - zaapelował abp Hoser.

 

Podczas liturgii duchowny przypomniał wiernym o możliwości uzyskania dla zmarłych odpustu zupełnego i zachęcił ich do modlitwy za zmarłych. Po Mszy św. alejkami cmentarza przeszła uroczysta procesja, w której przywoływano wstawiennictwa wszystkich świętych i modlono się za zmarłych.

 

Cmentarz Bródzieński, zwany Bródnowskim powstał w roku 1883 staraniem Sokratesa Starynkiewicza. Obecnie liczy on prawie 114 hektarów. Leży na nim ponad 1 mln 800 tys. zmarłych. Pod względem pochówku jest on największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Początkowo chowano na nim najbiedniejszą część ludności stolicy. Na początku XX wieku status cmentarza uległ zmianie.

 

Zaczęto chować tu znanych ludzi kultury i polityki. Obok zwykłych mogły zaczęły pojawiać się również zabytkowe sarkofagi. Leżą nim także bohaterowie nardowi w tym Powstania Styczniowego i Powstania Warszawskiego. Jest również zbiorowa mogiła więźniów politycznych straconych w latach 1944-1956 w więzieniu Warszawa III - Praga, oraz pomnik Żołnierze Armii Krajowej, WiN i NSZ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?