Abp Michalik: Msza święta najważniejsza dla zmarłych

(fot. Mazur/catholicnews.org.uk)

Godzina Mszy świętej to najważniejsza godzina dla tych wszystkich, którzy czekają na ostateczne oczyszczenie w czyśćcu, aby przejść do szczęśliwej wieczności, do oglądania Pana Boga w niebie - powiedział abp Józef Michalik, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

 

- Pomagamy im naszą miłością i pamięcią, ale nie byłaby ona skuteczna, gdybyśmy jej nie włączyli w zbawczą miłość Chrystusa, który umarł za nich i za nas na krzyżu - dodał metropolita przemyski.

 

W homilii proboszcz archikatedry ks. Mieczysław Rusin stwierdził, że uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością bohaterów wiary. - Święci to są ci ludzie, którzy zachowali wiarę, którzy miłość do Boga i do bliźniego zachowali w stopniu heroicznym - powiedział. - To ci wszyscy, którzy zostali w sposób uroczysty wyniesienie przez Kościół na ołtarze jako świeci i błogosławieni, i ci wszyscy bezimienni, ale przeżywający szczęśliwą wieczność z Bogiem w niebie. Bo w niebie nie ma nieświętych, wszyscy w niebie są świeci - podkreślił ks. Rusin.

 

Dalej przypomniał świętych i błogosławionych w różny sposób związanych z Przemyślem. Wymienił m.in. św. Jadwigę Królową, św. Rafała Kalinowskiego, św. Brata Alberta, św. Józefa Sebastiana Pelczara, św. Jana Pawła II, czy bł. ks. Jana Balickiego. Szczególnie dużo miejsca poświecił postaci ks. Balickiego. Przypomniał jego słowa, że czym jest powietrze dla organizmu, tym jest modlitwa dla duszy. - Żeby żyć dla Boga i z Bogiem potrzeba zgiętych kolan, potrzeba modlitwy - mówił ks. Rusin.

 

Po Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów z przemyskich parafii przeszła procesja z modlitwą za zmarłych. W modlitwie uczestniczyło wielu wiernych, którzy licznie odwiedzają groby zmarłych.

 

Dziś na cmentarzach w Przemyślu i wielu innych miejscowości archidiecezji przemyskiej prowadzone są kwesty. Dochód z nich zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym oraz na renowację starych nagrobków.


Przy mogiłach obrońców ojczyzny warty honorowe pełnią harcerze.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Cogito 00:50:25 | 2015-11-02
Soteriologia Kościoła Polsko - Katolickiego.
I znowu wychodzi na to, że Jezus za nas nie umarł i nie odkupił nas, i że jesteśmy grzeszni, i brudni, i godni potępienia...  Ale na „pocieszenie” to mamy dość "mocy" by naszym chodzeniem na Maszę wybłagać / wykupić niebo innym. Tym samym mamy nadzieję, że ktoś w przyszłości nas również "wykupi odpustem", bo choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, to dobrym życiem, ani miłością i podążaniem za Chrystusem, na niebo nie jesteśmy sobie w stanie zasłużyć. Tak jakby ktokolwiek mógł to zrobić i jakby „przekupywanie” naszego Stwórcy i Zbawiciela miało coś tu zmienić.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?