Ojcowie przyjęli dokument końcowy synodu

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Wszystkie punkty dokumentu podsumowującego obrady synodu biskupów w Watykanie zostały zaaprobowane w głosowaniach większością 2/3 głosów - podał na Twitterze rzecznik niemieckiej grupy językowej. 

 
Dokument podsumowujący trzy tygodnie obrad pod hasłem "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym" liczy 94 punkty - zapowiedział wcześniej Watykan. Znana jest już treść dokumentu w języku włoskim.
 
Najbardziej kontrowersyjny punkt dokumentu otrzymał w głosowaniu spośród 94 paragrafów najwięcej głosów sprzeciwu, ale zdobył poparcie dwóch trzecich biskupów dzięki przewadze jednego głosu. Został zaaprobowany tak, jak 93 inne punkty. W punkcie tym, określanym ogólnie jako kwestia dostępu do komunii, mowa jest o powierzeniu duszpasterzom obowiązku "rozeznania", czyli analizy i oceny sytuacji w poszczególnych przypadkach osób rozwiedzionych w nowych związkach. Watykan podał, że ten najbardziej sporny punkt poparło 178 ojców synodalnych, a przeciw głosowało 80. Aby uzyskać poparcie dwóch trzecich potrzeba było 177 głosów.
 
Jako "wielkie TAK dla rodziny" określił przesłanie Synodu Biskupów metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn. W czasie dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy zaznaczył, że ojcowie synodalni chcą przede wszystkim powiedzieć współczesnemu światu, iż rodzina nie jest przeżytkiem, ale wciąż pozostaje podstawową komórką społeczeństwa, nawet ta poraniona i patchworkowa.
 
Jako mocny punkt kończącego się zgromadzenia uznano nową metodologię prac. Pozwoliła ona bowiem, jak mówiono, na bardziej otwartą, ale zarazem uporządkowaną dyskusję i umożliwiła owocniejszą konfrontację poglądów. Drugim cennym elementem jest to, że Synod był dwuetapowy, a między obu zgromadzeniami trwała szeroka debata o rodzinie, nie tylko wśród kardynałów i biskupów, ale przede wszystkim wśród świeckich.
 
"Próbowaliśmy odkryć to, czego Bóg chce dziś dla rodziny na świecie, a także to, jak Kościół może wspomóc rodziny w ich codziennym borykaniu się z różnymi wyzwaniami" - powiedział kard. Raymundo Damasceno Assis z Brazylii. Z kolei arcybiskup Wiednia dodał, że dokument końcowy jest owocem szerokiego konsensusu. Niezmienne pozostaje określenie rodziny jako wyłącznie związku mężczyzny i kobiety, otwartego na życie.
 

 

Wspomóż Nas
Tagi: synod

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~undefined 10:21:15 | 2015-10-25
Biskupi niemieckojęzyczni cytowali fragment Familiaris Consortio " Jana Pawła II o rozeznaniu sytuacji osób rozwiedzinych, ale nie zacytowali go do końca:" Kościół jednak na nowo potwierdza swoją praktykę opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczanie do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzylub wprowadzałoby zamęt co do nauki Kościoła  zawarli ponowny związek małżeński(,,,) dopuszczenie ich do   wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowalo zamęt co do nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa"( skracam ze wzfl. na długość tekstu, można doczytać str 254- 156).
Czyli od tej chwili KOŚCIÓL NIE POTWIEDZA SWOJEJ NAUKI?

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

w_drodze 20:51:14 | 2015-10-24
Wygląda na to, że w sprawie możliwości uzyskania rozgrzeszenia przez rozwiedzionych w nowych związkach drzwi pozostały uchylone... Niepokojące jest także to "rozeznanie [...] w poszczególnych przypadkach" - zbyt dużo miejsca na jakąś uznaniowość to nie jest dobre ani dla wiernych, ani dla Kościoła.
Czekam na dokument końcowy i posynodalną adhortację, bo w niedemokratycznej strukturze jaką jest Kościół sprzeciw 80 Ojców Synodalnych nie powinien zostać pominięty.

Oceń 10 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

salome 20:42:42 | 2015-10-24
>Niezmienne pozostaje określenie rodziny jako wyłącznie związku mężczyzny i kobiety, otwartego na życie.<

Uff! Dzięki Ci Boże!
Jeszcze słynny swąd szatana nie całkiem zaczadził watykańskie aule.
A biedny amator Eduardowych wdzięków teraz pewnie pluje sobie w brodę, że postawił na jedną kartę swoją karierę.

Oceń 11 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Milosc 20:21:55 | 2015-10-24
"Próbowaliśmy odkryć to, czego Bóg chce dziś dla rodziny na świecie"

Ciekawe jak?

Oceń 11 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook