"Papież zadecyduje, jak wykorzystać owoce Synodu"

(fot. ZDF / youtube.com)

To Papież będzie decydował co chce uczynić z dyskusją synodalną - dyskusją, która rozpoczęła się od konklawe - powiedział podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, kard. Reinhard Marx.

 

Przewodniczący episkopatu niemieckiego, wraz z kard. Danielem Fernando Sturla Berhouetem z Urugwaju oraz prymasem Irlandii abp Eamonem Martinem zdawali dziś sprawę z zakończonej już pracy małych grup - circuli miniores, których relacje opublikowano na stronach Stolicy Apostolskiej.

 

Spotkanie rozpoczęło się od stanowczego dementi rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego SJ, który ponownie stanowczo zaprzeczył sensacyjnym doniesieniom jednego z włoskich dzienników na temat stanu zdrowia Papieża i rzekomej wizyty japońskiego specjalisty w Watykanie.

 

W swoim wystąpieniu kard. Marx charakteryzując dyskusję w grupie niemieckiej podkreślił dużą zgodność opinii, która wyraziła się w jednogłośnej akceptacji relacji. Zaznaczył, że z jednej strony podkreślono znaczenie małżeństwa i konieczność jego wspierania, a z drugiej towarzyszenia osobom, także wówczas, kiedy upadają. To powinno być przełożone na praktykę duszpasterską. Nie krył, że wielu ojców zaniepokojonych jest ideologią gender. Kościół rzecz jasna opowiada się stanowczo przeciw dyskryminacji kobiet, ale nie zgadza się na ideologię, w myśl której płeć jest kwestią kulturową, a nie rzeczywistością zawartą już w samym akcie stwórczym. Dodał, że temat małżeństwa i rodziny ma centralne znaczenie dla misji ewangelizacyjnej Kościoła. Chodzi o związek kobiety i mężczyzny, który będąc prywatną, intymną więzią dwojga osób ma ogromne znaczenie dla życia społecznego.

 

Z kolei kard. Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB podkreślił znaczenie towarzyszenia małżeństwom i rodzinom w ich drodze. Nie krył zaskoczenia różnorodnością opinii, które rozważane są w atmosferze braterstwa i jedności.

 

Natomiast prymas Irlandii abp Eamon Martin podkreślił, że podczas Synodu był świadkiem budowania synergii, poczucia konwergencji wokół Papieża Franciszka. Zaznaczył, że jednym z ważnych wyzwań staje się wyraźne wskazanie na powołanie do życia małżeńskiego i rodzinnego, podobnie jak konieczne jest powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

 

Odpowiadając na pytania dotyczące rozważenia możliwości przystępowania osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do Komunii św. kard. Marx opowiedział się za rozpatrywaniem każdego z przypadków indywidualaie na tzw. forum wewnętrznym - czyli rozeznania sumień poszczególnych osób. Stanowczo wystąpił przeciw przeciwstawianiu duszpasterstwa i teologii. Zaznaczył, że Synod nie ma władzy określania doktryny, a może jedynie doradzać Ojcu Świętemu. Zauważył, że dotkliwie brakuje Kościołowi syntezy teologii małżeństwa, w tym określenia relacji między wiarą a sakramentem.

 

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej zapowiedział, że gośćmi jutrzejszego briefingu będą kardynałowie Oswald Cardinal Gracias (Bombaj, Indie), odpowiedzialny za redakcję Relacji Końcowej, Soane Patita Paini Mafi (wyspy Tonga i Niue) oraz abp José Horacio Gómez Velasco (z Los Angeles w USA).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Eilinel 23:22:13 | 2015-10-21
"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

Dzięki Ci Boże za Świętego Pawła...Gdyby tylko jeszcze ludzie chcieli go czytać.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr Polmański 22:04:30 | 2015-10-21
Synod nie ma mocy decyzyjnej, nie może podjąć żadnej wiążącej decyzji, bo jest głosem doradczym dla Papieża. Głosowanie będzie, bo to daje obraż, jaki jest stosunek do takich, czy innych rozwiążań większości biskupów krajowych świata. Ale to Franciszek zdecyduje, jak mówi kard Marx , co z tym dorobkiem obrad zrobić, i wcale nie musi to sie odbyć na Synodzie..

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 15:33:26 | 2015-10-21
Podobno ma być głosowanie.
Czemu więc nagle odwołanie do Papieża, skoro na topie jest i synoldaność i kolegialność i demokracja.

Oceń 5 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?