Zmiany dotyczące małżeństwa i narzeczeństwa

(fot. Jim Bauer / Foter / CC BY-ND)

Jedna z propozycji zmian dotyczących małżeństwa spotyka się z ogólnym poparciem uczestników Synodu. "Jest to zdecydowanie potrzebne" - mówi Pedro Jussieu de Rezende, jeden ze świeckich audytorów.

 

Propozycja dotyczy usprawnienia i rozszerzenia przygotowań do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Propozycja przewiduje, że przygotowania mają mieć miejsce nie tylko przed, ale również po ślubie.

 

Jak mówi Pedro Jussieu de Rezende, który wraz z żoną Ketty jest jednym ze świeckich audytorów Synodu: - Ta informacja została dobrze przyjęta. Wydłużony okres przygotowań oraz ciągłość w okresie formacji dla małżonków są potrzebne. Jak powiedziała Ketty, [młodzi małżonkowie] radzą sobie bardzo różnie (...) Jest to zdecydowanie potrzebne.

 

Szczegóły dotyczące zmian ukażą się najprawdopodobniej w dokumencie wieńczącym Synod, choć o tym ostatecznie zadecyduje Papież Franciszek.

 

Pedro Jussieu de Rezende wskazał również, że w Synodzie nie chodzi o zmiany doktrynalne, ale zaproponowanie konkretnych zmian w praktyce duszpasterskiej.

 

Pedro i Ketty pochodzą z Brazylii. Od 35 lat są małżeństwem. Są liderami, którzy pomagają narzeczonym w przygotowaniach do małżeństwa. Ich głównym zadaniem na Synodzie jest dzielenie się świadectwem życia rodzinnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TomaszL 13:23:05 | 2015-10-15
Zmiany wygladaja na dobre, ale
Ale trzeba sobie zadać pytanie, na ile przygotowanie duszpasterskie do malzeństwa (zwane kursami) jest celem, a na ile tylko obowiązkiem.

I na ile te kursy odpowiadają rzeczywistości małzeńskiej.

Jak mysmy taki kurs przechodzili, to widac było ewidentną niepisaną umowę - myśmy wiedzieli, ze musimy, bo taki jest obowiązek, a ksiadz prowadzacy taki grupowy kurs miał tego świadomość. Zaliczyliśmy i tyle.
Ale np. rozmowy w parafialnym poradnictwie rodzin były sensowne i pomocne.
Tu jest wiec wielka rola i odpowiedzialnosć świeckich, mniejsza księży.

Oceń 12 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?