Ojcowie Synodu nie znają nauczania papieży o rodzinie?

(fot. youtube.com)

Z przykrością muszę stwierdzić, że nauczanie św. Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny nie jest znane wielu ojcom synodu. Jest to niestety już w tej chwili biała plama w naszej kościelnej świadomości - powiedział abp Henryk Hoser.

 

Podczas dzisiejszej sesji obradującego w Watykanie Synodu Biskupów na temat: "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym" w grupach "circuli minores" debatowano nad kwestią "rzeczywistość małżeństwa i rodziny w świetle objawienia i nauki Kościoła".


Dzisiaj w grupach circuli minoris rozwżano drugą część tematów zawartych w synodalnym dokumencie roboczym "Instrumentum laboris", której hasłem przewodnim jest "rzeczywistość małżeństwa i rodziny w świetle objawienia i nauki Kościoła".

- W mojej włoskojęzycznej grupie, gdzie jest wielu kardynałów, biskupów i specjalistów, którzy od lat zajmują się tematyką małżeństwa i rodziny, trwa ożywiona dyskusja ale nie ma kontrowersji, czy jakiegoś frontalnego starcia. Przy debacie nad trzecią częścią "Instrumentum laboris" z pewnością dojdzie do różnicy zdań podobnie jak to miało miejsce rok temu podczas synodu nadzwyczajnego - powiedział bp Jan Wątroba.

Zdaniem abp. Hosera kwestie związane z teologiczną wizją małżeństwa są bardzo ważne, gdyż będą służyły do pracy w trzeciej części, kiedy ojcowie synodalni będą musieli znaleźć konkretne rozwiązania duszpasterskie w stosunku do obecnej sytuacji rodziny w społeczeństwie i Kościele.

- Z przykrością muszę stwierdzić, że nauczanie św. Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny nie jest znane wielu ojcom synodu. Jest to niestety już w tej chwili biała plama w naszej kościelnej świadomości. W samym tekście Instrumentum laboris znajdujemy bardzo mało odnośników do nauczania papieża. Przypomnijmy fundamentalne dla nauczanie Kościoła o małżeństwie takie dokumenty jak adhortacja apostolska "Familiaris consortio" czy "List do rodzin". Nie można owocnie i skutecznie prowadzić kolejnego synodu o rodzinie bez znajomości choćby tych dwóch tekstów - powiedział abp Hoser.

Zdaniem arcybiskupa, równie skromnie wraca się do nauczania Pawła VI. - Mamy wiele terminów zawartych w encyklice "Humane vitae", które nie pojawiają się w wypowiedziach uczestników Synodu, a powinny. Omija się problematykę antykoncepcji, o czym zresztą mówiłem w synodalnej auli. Niewiele też się mówi o pladze aborcji i braku szacunku dla życia. W ogóle nie mówi się o ich skutkach, nie tylko duchowych i psychicznych, ale i biologicznych, które rzutują na człowieka, a w konsekwencji na całą ludzkość. Nic się nie mówi na temat antropologii bł. Pawła VI i nauczania Kościoła o jedności osoby ludzkiej złożonej z ducha, duszy i ciała, a są to składniki organiczne każdego człowieka dane przez Boga Stworzyciela - powiedział abp Hoser.

Według arcybiskupa "Instrumentum laboris" jest niestety tekstem dalekim od doskonałości. Przede wszystkim brakuje mu precyzji pojęciowej, zawiera wiele powtórzeń, które utrudniają harmonijną jego lekturę. - Stąd dyskusja nie jest łatwa. Jestem przekonany, że dalsza debata pozwoli uporządkować nam ten materiał, zharmonizować go i dojść do jakiś konkluzji poprzez redakcję tez (modi), które będą bardziej syntetycznym wyrazem tych treści, które znajdują się w obecnym dokumencie roboczym - powiedział abp Hoser.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 09:10:17 | 2015-10-15
@Piotr Polmański

A papież Franciszek wczoraj, nauczał tak jakby znał Pana stanowisko w sprawia aborcji dzieci:

Do wielkodusznego przyjmowania każdego dziecka, będącego darem Boga i patrzenia na nie oczyma Jezusa zachęcił papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej. Ojciec Święty podkreślił, że każde dziecko należy przyjąć z miłością, bo na każde z nich spogląda Bóg, patrzy na nie z miłością.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kocham Pana Jezusa 15:31:06 | 2015-10-13
Odmawiam różaniec w intencji zmarłych. Zamówienie usługi i kontakt: [email protected]
Odsyłam niezobowiązujący numer konta.

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 15:12:47 | 2015-10-13
PO-L(e)mański...

taki bardzo brzydki kalambur mi wyszedł.

Oceń 4 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr Polmański 14:29:56 | 2015-10-13
Abp Józef Hoser przestał być dla mnie jakimkolwiek autorytetm moralnym w zakresie nauczania Kościoła. Od dawna zamiast słowa Bożego głosi własne. Zwłaszca wtedy kiedy chronił pedofilów i atakował ks. Wojciecha Lemańskiego. Zreszta to kolejny głos z coraz dalszego dla mnie Episkopatu.

Kryzys Kościoła, wiary i wartości, oraz ciężkie grzechy kapłanów siejących publiczne zgorszenia spowodował, że dla wielu, bardzo wielu wiernych autorytet Kościoła spada na łeb , na szyję. Ludzie mają serdecznie dosyć obłudy i pychy, wielu duchownych, co powoduje, że wiarygodność Kościoła hieraricznego i jako instytucji dramatycznie spada.

Oceń 10 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 10:44:45 | 2015-10-13
Świety JPII prowadził katechezy o rodzinie? Przecież to dopiero Papież Franciszek o rodzinei zaczął mówić.

A Synod "Rodzina przedmiotem i podmiotem misji" odbywa sie zapewne dopiero teraz.

Jedno jest pocieszenie - proroków też przecież nie słuchano.

Oceń 14 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:25:47 | 2015-10-13
Wielu jezuitów oraz redaktorów z Więzi i TP również nie zna lub ignoruje nauczania nt. rodziny św. JPII.

Oceń 18 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?