Synod o rodzinie wkracza w trzecią fazę obrad

Radio Watykańskie
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)

Obradujący w Watykanie Synod Biskupów o rodzinie kontynuuje dziś obrady plenarne w ramach tzw. kongregacji generalnych.

 

Podsumowano dotychczasowe dwie części prac synodalnych. Pierwsza poświęcona była stojącym przed rodzinami wyzwaniom współczesnego świata, a druga - spojrzeniu na małżeństwo w świetle objawienia.

 

Ojcowie synodalni podjęli też trzecią fazę obrad, dotyczącą różnych kwestii duszpasterskich. O przedstawienie poszczególnych części prac Synodu poprosiliśmy reprezentującego episkopat Polski abp. Henryka Hosera.

 

- Pierwsza była poświęcona zobaczeniu wyzwań, jakie stoją przed dzisiejszą rodziną w świecie współczesnym, no i w Kościele współczesnym. Dostrzegamy, że tych różnych wyzwań jest bardzo wiele i to coraz więcej, bo nie tylko dotyczą warunków socjoekonomicznych, ale też zmiany kultury, która jest kulturą indywidualistyczną, która jest kulturą o innej mentalności, w tej chwili już kształtowaną w młodym pokoleniu przez internet, a więc w dużej mierze kulturą wirtualną, a nie rzeczywistego kontaktu z ludźmi. Była podkreślona rola ideologii gender, która  dominuje i która jest dość łagodnie wprowadzana w krajach Europy czy Ameryki Północnej, ale bardzo gwałtownie aplikowana w krajach rozwijających się, jak  Afryka, Azja czy Ameryka Południowa. Druga część była poświęcona spojrzeniu na małżeństwa «z góry», więc w świetle objawienia, w świetle Słowa Bożego. I wreszcie teraz weszliśmy w trzecią fazę, która jest poświęcona głównie duszpasterstwu, co robić, rozwiązaniom konkretnym i już zaczynają pojawiać się znowu te głosy domagające się w imię miłosierdzia Bożego pewnych ulg dla wymogów obiektywnych, sprawiedliwości, mimo wszystko dotyczących małżeństwa, które jest w swej naturze trwałe - powiedział abp Hoser.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?