Ks. Lombardi: Konkretni ludzie, nie liczby

(fot. wikipedia.org)

Jak podkreśla rzecznik prasowy Watykanu, we wczorajszym przemówieniu w siedzibie ONZ Ojciec Święty poruszył najważniejsze problemy dzisiejszego świata, takie jak: potrzeba efektywnego działania polityków i organizacji międzynarodowych, wykluczający charakter światowego systemu finansowego upośledzający kraje ubogie, ochrona środowiska, prześladowania mniejszości i wolność religijna, rozbrojenie jądrowe, obrona życia i rodziny. Ks. Federico Lombardi zwrócił równocześnie uwagę na charakterystyczny sposób podejścia Franciszek do problemów globalnych: Papież nie postrzega ich z perspektywy liczb, ale konkretnych ludzkich twarzy.

 
- Styl, podejście papieskich przemówień odznacza się zwracaniem uwagi na twarze konkretnych ludzi: starszych, dzieci, młodych, bezrobotnych. Papież podkreśla nieustannie, by nie zatrzymywać się na poziomie dyskusji ideologicznych ani nie traktować ludzi jak liczby w statystyce, lecz myśleć zawsze o konkretnych osobach, naszych braciach i siostrach. Poprzez takie podejście należy stymulować odpowiedzialność rządzących, aby pamiętali o konkretności osób oczekujących, że zaangażują się i znajdą konkretne rozwiązania ich życiowych problemów. Z tej perspektywy piękne było spotkanie Papieża z pracownikami ONZ, z tysiącami osób, które swoją codzienną pracą umożliwiają życie i działalność tej organizacji - powiedział ks. Lombardi.
 
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Lombardi stwierdził, że dominantą tej pielgrzymki jest temat pokoju. Potwierdzeniem tego jest nie tylko przemówienie w ONZ, lecz przede wszystkim modlitwa na Ground Zero.
 
- Papież spotkał się tam z 20 rodzinami ofiar tego strasznego zamachu; wśród nich byli też ratownicy, i to było elementem pozytywnym, znakiem miłości, która ostatecznie jest silniejsza od nienawiści, znakiem nadziei i życia. To samo było widoczne jeszcze silniej podczas spotkania międzyreligijnego. Byli tam obecni przedstawiciele innych religii, którzy podzielili się swoją refleksją o podstawowych ludzkich wartościach i o pokoju. Tak więc zaangażowanie na rzecz pokoju, które jest wspólne wszystkim wierzącym w Boga, było podczas tej pielgrzymki wyrażone w sposób jasny i zdecydowany, a także bardzo głęboki i wymowny - powiedział watykański rzecznik.
Wspomóż Nas
Tagi: ks lombardi

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?