Bułgaria: Cerkiew przeciwna przyjmowaniu uchodźców

(fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT)

Bułgarski Kościół Prawosławny zwrócił się w piątek do władz o wstrzymanie dalszego przyjmowania uchodźców. Tym, którzy już są w Bułgarii, trzeba pomagać, lecz nowych nie należy przyjmować - ocenia Cerkiew, która ws. uchodźców zabrała głos po raz pierwszy.

 

Cerkiew wezwała też rząd, by zrobił wszystko, co w jego mocy, w celu przerwania wojen na Bliskim Wschodzie.

 

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Święty Synod wskazał, że należy pomagać wszystkim uchodźcom niezależnie od ich wyznania. - W ostatnich miesiącach jednak obserwujemy falę ludzi przybywających ze zniszczonych przez wojnę krajów Bliskiego Wschodu i Afryki i szukających schronienia w Europie. Fala ta nabiera wszelkich cech najazdu - głosi dokument.

 

Nie ma żadnej wątpliwości, że Cerkiew współczuje cierpiącym i wzywa do solidarności z nimi. - Pomagamy, czym możemy, uchodźcom, którzy już znaleźli się w naszej ojczyźnie, nie dzielimy ich w zależności od wyznania i narodowości, lecz uważamy, że nasz rząd w żadnym wypadku nie powinien dopuszczać do przybycia nowych uchodźców do kraju - pisze 15-osobowy Święty Synod.

 

"Ten, który stworzył problem, powinien go rozwiązać. Nie jest w porządku, by prawosławny naród bułgarski płacił cenę w postaci zniknięcia swojego państwa" - głosi apel. Święty Synod wzywa władze bułgarskie, by na wszystkich forach międzynarodowych, w których biorą udział, w sposób jak najbardziej kategoryczny podnosiły kwestię przerwania wojen na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

 

"Rząd Bułgarii powinien również mówić o tym, że na terytoriach, skąd pochodzą uchodźcy, prowadzone są czystki religijne i niszczone jest chrześcijaństwo" - głosi oświadczenie.

 

Wcześniej w piątek w wywiadzie telewizyjnym centroprawicowy premier Bojko Borysow również zwrócił uwagę na religijny aspekt kryzysu migracyjnego. - Nie chcemy uchodźców, oni są muzułmanami, a my jesteśmy prawosławnymi chrześcijanami. Boję się ich - powiedział szef rządu.

 

W Bułgarii według ostatniego spisu ludności żyje ok. 13 proc. muzułmanów. Są to w większości miejscowi Turcy, a także Romowie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?