Rada Kardynałów omawia z papieżem reformę Kurii

(fot. shutterstock.com)

Na pięć dni przed rozpoczęciem wizyty papieża Franciszka w USA i na Kubie, spotkała się dziś na kolejnej konferencji w Watykanie z udziałem papieża Rada Kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej. Podczas trzydniowego spotkania rozważane będą utworzenie nowych struktur i wytycznych dla administracji Kurii. Jest to już jedenaste posiedzenie tego gremium, zwanego K-9.

 

Papież nie będzie w nim uczestniczył jedynie w środę, bowiem tego dnia jest audiencja ogólna na placu św. Piotra, a ponadto spotka się z ministrem środowiska Unii Europejskiej.

O zmianach dotychczasowego systemu pracy Kurii Rzymskiej zadecydowali kardynałowie uczestniczący w konklawe w marcu 2013 roku po tym, jak w minionych latach co pewien czas dochodziło do napięć w kontaktach między urzędami watykańskimi. Dokładnie w miesiąc po wyborze na papieża Franciszek powołał dziewięcioosobową grupę kardynałów z różnych części świata, tzw. K-9. Mają oni zastanowić się nad poprawą struktur, przebiegiem pracy i koordynacją działalności Kurii Rzymskiej oraz doradzać papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym.

Podczas posiedzenia trwającego do 16 września kardynałowie raz jeszcze przedyskutują preambułę do nowej konstytucji kurialnej, zawierającej wytyczne dla pracy urzędów watykańskich i ich współpracy z Kościołami lokalnymi.

Wcześniejsze spotkania Rady Kardynałów przygotowały restrukturyzację systemu ekonomicznego i finansowego Watykanu. Ponadto utworzony został sekretariat ds. mediów, do którego w ciągu najbliższych czterech lat zostanie włączonych 9 watykańskich instytucji związanych z mediami. Są wśród nich m.in. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Radio Watykańskie i dziennik “L`Osservatore Romano".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook