Europejskie parafie przyjmą pół miliona uchodźców?

(fot. EPA/NAKE BATEV)

Jeśli posłuchają apelu papieża, europejskie parafie mogą przyjąć nawet pół miliona uchodźców - kalkuluje amerykański dziennik "The Washington Post". Komentując wczorajsze wezwanie Franciszka, gazeta zauważa, że może to mieć "daleko idące konsekwencje".

 

Wylicza, że w Europie jest około 122 tys. katolickich parafii. Jeśli każda z nich przyjęłaby w najbliższych miesiącach jedną rodzinę uchodźców, to w przypadku rodzin trzyosobowych byłoby to 360 tys. ludzi, a w przypadku rodzin czteroosobowych - 500 tys.

W Niemczech, gdzie jest 12 tys. parafii, Kościół zapewniłby w ten sposób dach nad głową przynajmniej 30 tys. uchodźcom. Tymczasem rząd tego kraju spodziewa się napływu 800 tys. osób proszących o azyl do końca br.

Po wczorajszej modlitwie Anioł Pański papież powiedział, że "w obliczu tragedii dziesiątków tysięcy uchodźców uciekających przed śmiercią z powodu wojny i głodu, i będących na drodze do nadziei życia, Ewangelia wzywa nas, byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych. Aby dać im konkretną nadzieję. Nie wystarczy powiedzieć: "Odwagi, cierpliwości...!". Nadzieja jest przebojowa, ze śmiałością tych, którzy zmierzają do bezpiecznego celu. Dlatego krótko przed Jubileuszem Miłosierdzia, apeluję do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów całej Europy, aby wyrazić konkretność Ewangelii i przyjąć rodzinę uchodźców. Konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego Miłosierdzia. Każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor i każde sanktuarium Europy niech ugości jedną rodzinę, zaczynając od mojej diecezji rzymskiej. Zwracam się do moich braci biskupów Europy, prawdziwych pasterzy, aby ich diecezje wsparły ten apel, pamiętając, że miłosierdzie to drugie imię miłości: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40). Także dwie parafie w Watykanie w tych dniach przyjmą dwie rodziny uchodźców - zapowiedział Franciszek.

"The Washington Post" informuje też, że premier Finlandii Juha Sipila zadeklarował gotowość przyjęcia uchodźców we własnym domu, z którego rzadko korzysta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?