Islandia zaskakuje ws. uchodźców. "Lodowa kraina o gorącym sercu"

(fot. shutterstock.com)

Kryzys migracyjny w Europie budzi skrajne emocje. Prostego rozwiązania nie ma i długo jeszcze nie będzie. Dyskurs publiczny rozgrzany jest do czerwoności. W tym kontekście informacja o otwartości Islandii na przyjęcie syryjskich uchodźców jest wyjątkowa.


Jak podaje Brytyjski dziennik "The Guardian" niespełna 300 tysięczna społeczność wyspy - w reakcji na tragiczne doniesienia o śmierci uchodźców na Morzu Śródziemnym - zdeklarowała chęć ugoszczenia syryjskich rodzin w sowich domach.


Islandzki profesor Bryndis Bjorgvinsdottirza za pośrednictwem Facebooka zapytał swoich rodaków, czy zgadzają się na zwiększenie ilości przyjętych uchodźców. Do tej pory Islandia zaakceptowała ich tylko 50-ciu. W odpowiedzi 12 tysięcy ludzi wyraziło gotowość zaopiekowania się syryjskimi rodzinami, oferując dodatkowo pomoc przy nauce języka i zdobycia zawodu. Równocześnie podpisali oni petycję do Eygló Harðar, minister odpowiedzialnej za sprawy wewnętrzne, o podjęcie konkretnych działań w tym zakresie.


- Uchodźczy to cenne zasoby ludzkie, mają doświadczenie i zdolności - czytamy w dokumencie. - Uchodźcy to nasi przyszli małżonkowie, najlepsi przyjaciele i kompani. Muzycy w zespołach naszych dzieci. To przyszłe miss Islandii 2022. To fachowcy pomagający wykończyć domy, kucharze w restauracjach, strażacy, geniusze komputerowi, dziennikarze telewizyjni - czytamy w deklaracji.


Pod Facebook'owym postem pojawiło się wiele życzliwych komentarzy: "Zgłaszam się jako wolontariusz do pracy z syryjskimi uchodźcami. Pomogę im w zaaklimatyzowaniu się na naszej wyspie oraz pomogę w nauce języka".


Premier Islandii  Sigmundur Davíð Gunnlaugsson zadeklarował gotowość rozważenia tej  społecznej inicjatywy. - Jest to naszym celem, by w polityce międzynarodowej służyć pomocą w sytuacjach najbardziej pilnych. Niewątpliwie kwestia uchodźców należy do niej - stwierdził.


Ostatnio Islandia została ogłoszona najbardziej spokojnym regionem świata, w którym komfort życia jest najwyższy. To piękne, że swoim dobrobytem gotowa jest dzielić się z krajem, który przechodzi dramatyczny okres w swojej historii.


Wyspa kojarzona do tej pory z nieskalaną przyrodą, lodowcami i wulkanami pokazuje wielkie i gorące serce.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?