Już 300 tys. osób zapisanych na ŚDM 2016!

(fot. Biuro prasowe ŚDM Kraków 2016)

Liczba zgłoszonych osób na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przekroczyła 7 września 300 tys. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zadeklarować swoje uczestnictwo w ŚDM w Krakowie w lipcu 2016 roku.

 

Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy krótkoterminowych, których rekrutacje rozpoczęto we wrześniu.


- Mamy już 300 tysięcy osób w poszczególnych grupach - informuje ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

 

- Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek - dodaje.

 

Pierwsza faza rejestracji uwzględnia zadeklarowanie grupy, która w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będzie uzupełniana o podział na podgrupy. Każda z nich wybierze rodzaj pakietu pielgrzyma. Opiekun podgrup będzie także podawał liczbę osób niepełnoletnich, przekraczających 30 rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane dane wszystkich uczestników grup.

 

- Te najciekawsze dla nas grupy, nazywamy je zgłoszeniami egzotycznymi, to m.in. Vanuatu - państwo w Oceanii, Zielony Przylądek, Honduras czy Wyspa Cooka - mówi ks. Andrzej Wołpiuk.

 

W systemie, stworzonym we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich, znaleźć można także grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy. Łącznie grup jest prawie 3 tysiące - od kilkuosobowych do pięciotysięcznych. - Mniej więcej połowa grup zarejestrowanych pielgrzymów to są pielgrzymi z Polski - podsumowuje ks. Wołpiuk. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.

 

Obok rejestracji grup w systemie mogą zgłaszać się także chętni do udziału w ŚDM jako wolontariusze, którzy będą w Krakowie przez 2 tygodnie - tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych. W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.

 

- Dziś w systemie mamy prawie trzy tysiące zgłoszeń. Spośród nich od września wybieramy konkretne osoby, które będą działać podczas wydarzeń w Krakowie. Część z nich już dostała od nas wiadomości z potwierdzeniem ich wybrania - mówi Katarzyna Kucik z sekcji wolontariatu KO ŚDM.

 

- To, że ktoś nie zostanie wybrany w najbliższych dniach nie znaczy, że nie został ostatecznie zakwalifikowany. - Rekrutacja potrwa do wiosny 2016 roku - dodaje koordynatorka.

 

Pierwszym potwierdzonym wolontariuszem, który 1 września dostał mail potwierdzający, była Joanna Lorenc. - Motywacje mam od początku takie same: skoro jestem tutaj na miejscu w Krakowie, skoro działałam jako wolontariuszka przed ŚDM w Madrycie, teraz udzielam się w programie Wolontariat Plus, to zgłoszę się na wolontariat krótkoterminowy. Chcę być elementem najlepszej części Światowych Dni Młodzieży, jaką są wolontariusze, czyli osoby, które z własnej woli nieodpłatnie pomagają w czymś, co jest tworzone przez i dla wierzącej młodzieży z całego świata - mówi Joanna.

 

Od 26 lipca pracuje zespół konsultantów, którzy przy rejestracji pomagają telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Tak jak system, działają oni w 5 językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook