Zgromadzenie biskupów Europy w Ziemi Świętej

(fot. Foter / CC BY-SA)

Po raz pierwszy zgromadzenie generalne Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) odbędzie się w Ziemi Świętej. W dniach 11-16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła.

 

- Spotkanie będzie zarazem pielgrzymką do korzeni chrześcijaństwa - poinformowała CCEE w swoim komunikacie ogłoszonym 20 sierpnia w St. Gallen.


- Ziemia Święta, to miejsce, z którego wywodzą się korzenie Europy - czytamy w zapowiedzi sekretariatu CCEE.

 

Biskupi Europy przybędą do Ziemi Świętej na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp Fouada Twala. Na 15 września zaplanowano spotkanie z czołowymi politykami izraelskimi i palestyńskimi. Program przewiduje także spotkania z Kościołem lokalnym.

 

Obrady zgromadzenia generalnego CCEE rozpoczną się 11 września w centrum Domus Galilaeae /Beit Ha Galil w Chorazim (na Górze Błogosławieństw) nieopodal Jeziora Galilejskiego. Sprawowanej tam Mszy św. będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Ogólny temat zgromadzenia ogólnego CCEE brzmi: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania". Temat ten będzie omawiany w siedmiu grupach roboczych.

 

12 września dla przewodniczących episkopatów wygłosi referat m.in. rektor seminarium duchownego Patriarchatu Łacińskiego w Beit Jala, ks. Jamal Khader. Południowej Mszy św. w Kafarnaum przewodniczyć będzie abp Angelo Massafra, przewodniczący episkopatu Albanii. Stamtąd uczestnicy obrad pojadą do Nazaretu, gdzie w ramach przygotowań do światowego spotkania rodzin w Filadelfii w dniach 21-27 września oraz październikowego synodu biskupów, spotkają się z rodzinami chrześcijańskimi. Po uroczystej procesji prowadzonej przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich, kard. Angelo Bagnasco, w Bazylice Zwiastowania członkowie CCEE będą się modlili w sposób szczególny w intencji październikowego synodu biskupów.

 

Z kolei 13 września kardynałowie i biskupi odbędą wspólną pielgrzymkę do miasteczka Mi'ilya w północnej Galilei, by tam modlić się za prześladowanych chrześcijan. Mi'ilya zamieszkane w większości przez członków Kościoła melchickiego, jest jedną z nielicznych miejscowości, której mieszkańcy uciekli w 1948 roku, gdy toczyły się walki o utworzenie Państwa Izrael i już następnego dnia żydowski komendant pozwolił im powrócić do swoich domów.

 

14 września członkowie CCEE odprawią Mszę św. w Magdala, a głównym jej celebransem będzie przewodniczący Konferencji Biskupów Grecji, bp Frangiskos Papamanolis. Po liturgii biskupi pojadą do Jerozolimy, gdzie przejdą w procesji do bazyliki Grobu Pańskiego i wraz z franciszkanami odprawią nieszpory. Podczas kolacji w jerozolimskim "Notre Dame Center" członkowie CCEE spotkają się z akredytowanymi w Jerozolimie generalnymi konsulami państw europejskich.

 

Głównym punktem obrad 15 września będzie sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej. Tego dnia przewidziane są także spotkania z politykami izraelskimi i palestyńskimi. Późnym popołudniem w Betlejem zaplanowane jest zwiedzanie różnych katolickich ośrodków socjalnych, m.in. "Hogar Ninos de Dios", który prowadzi opiekę nad dziećmi porzuconymi i niepełnosprawnymi, szpital dziecięcy "Caritas Baby Hospital", szkolę dla dzieci niedosłyszących "Effata" oraz "St. Marta's House" - dom pomocy dla wdów.

 

Mszy św. w katolickim kościele św. Katarzyny w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki Narodzenia przewodniczyć będzie abp Twal. Na zakończenie liturgii dwie zakonnice z palestyńskich klasztorów opowiedzą o życiu i duchowości dwóch kanonizowanych niedawno sióstr z zakonów: karmelitanek i sióstr od Najświętszego Różańca, św. Mariam Bouardi oraz św. Alfonsyny Danil Ghattas. Planowane są też inne spotkania z duchowieństwem zakonnym, które stanowi "istotny element obecności Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej". Wieczór natomiast jest planowany na spotkania ekumeniczne z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej.

 

Ostatniego dnia zgromadzenia generalnego, a zarazem pielgrzymki CCEE, 16 września, Eucharystii w bazylice Grobu Pańskiego będzie przewodniczył kard. Peter Erdö. Prymas Węgier jest przewodniczącym CCEE.

 

Sześciodniową wizytę w Ziemi Świętej przedstawiciele CCEE podsumują na konferencji prasowej w "Christian Media Center" w Jerozolimie.

 

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupa Kiszyniowa i biskupa greckokatolickiego z Mukaczowa. Na czele CCEE stoi prymas Węgier kard. Péter Erdő. Sekretariat Rady mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook