"Umrzeć z nadziei" - modlitwa za uchodźców

(fot. EPA/NICOLAS ARMER / pz)

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików - m.in. redakcji DEON.pl - 23 września w trzech miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

 

Treść nabożeństwa zatytułowanego "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy" przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

 

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl. Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

 

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że - jak powiedział bp Krzysztof Zadarko - "dziś Chrystus ma twarz uchodźcy". Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie dalsze szczegółowe informacje zostaną wkrótce udostępnione w internecie. 

 

WARSZAWA:
kościół św. Marcina
ul. Piwna 9/11
godz. 19.30


KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
godz. 20.30


POZNAŃ:
kościół św. Wojciecha
Wzgórze św. Wojciecha 1
godz. 19.30
 

Zapraszamy:

 

- DEON.pl

- Magazyn Dywiz
- Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie 
- Przewodnik Katolicki

- Radio Emaus
- Tygodnik Powszechny 
- Więź
- Wspólnota Sant'Egidio
- Znak

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?