Kard. Schönborn apeluje o jedność biskupów ws. uchodźców

(fot. Wikimedia)

O znalezienie wspólnej linii działań w kwestii uchodźców zaapelował do biskupów Unii Europejskiej przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich kard. Christoph Schönborn.

 

- Domagamy się od Unii Europejskiej wspólnego stanowiska wobec problemu uchodźców, ale tego samego możemy też oczekiwać od biskupów - stwierdził arcybiskup Wiednia w emitowanej wczoraj rozmowie z telewizją ORF.

 
Arcybiskup Wiednia pytany był też o stanowisko wobec niedawnej decyzji papieża Franciszka, aby w Roku Miłosierdzia wszyscy księża udzielali rozgrzeszenia również kobietom, które poddały się aborcji. Tę specjalną decyzję kard. Schönborn uważa za "właściwą i bardzo dobrą". Przyznał, że z własnej praktyki duszpasterskiej wie, iż "błędnym z punktu widzenia psychologicznego i ludzkiego" jest odsyłanie do biskupa kobiety, która podczas spowiedzi szczerze prosi o zdjęcie ciężaru z jej sumienia.
 
Rozmowę przeprowadzono w związku ze zgromadzeniem generalnym Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE, która obradować będzie w dniach 11-16 września, po raz pierwszy w Ziemi Świętej. - Oczekuję bardzo konkretnych wypowiedzi na temat aktualnej sytuacji - powiedział kard. Schönborn.
 
Obrady zgromadzenia generalnego CCEE rozpoczną się 11 września w centrum Domus Galilaeae /Beit Ha Galil w Korazim (na Górze Błogosławieństw) nieopodal Jeziora Galilejskiego. Sprawowanej tam Mszy św. będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Biskupów, kard. Marc Ouellet. Główny temat zgromadzenia ogólnego CCEE brzmi: "Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania". Temat ten będzie omawiany w siedmiu grupach roboczych. 
 
Do 16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła. Spotkanie będzie zarazem pielgrzymką do korzeni chrześcijaństwa.
 
Ostatniego dnia zgromadzenia generalnego, a zarazem pielgrzymki CCEE, 16 września, Eucharystii w bazylice Grobu Pańskiego będzie przewodniczył kard. Peter Erdő. Prymas Węgier jest przewodniczącym CCEE. 
 
Sześciodniową wizytę w Ziemi Świętej przedstawiciele CCEE podsumują na konferencji prasowej w Christian Media Center w Jerozolimie.
 
Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. Obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących oraz arcybiskupów Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupa Kiszyniowa i biskupa greckokatolickiego z Mukaczowa. Na czele CCEE stoi prymas Węgier kard. Péter Erdő. Sekretariat Rady mieści się w Sankt Gallen w Szwajcarii.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?