Abp Głódź: rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania

(fot. Wikimedia)

- Rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania. Jeżeli którykolwiek zostanie zburzony rozsypie się cała konstrukcja rodziny rodzin, jaką jest Ojczyzna - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas odpustu Narodzenia MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.

 
Tysiące pielgrzymów z całego Pomorza przyszło do Sanktuarium MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie na odpust Narodzenia Matki Bożej. Swarzewo to jedno z najważniejszych dla Kaszubów miejsc kultu maryjnego. Przychodzą tu od pokoleń, by pokłonić się Matce Bożej czczonej pod postacią Madonny wyrzeźbionej z lipowego drewna. Najstarsza z legend mówi, że to modlitwa przed Jej obliczem uratowała niegdyś przed śmiercią żeglarzy z tonącego statku .
 
Matka Boża Swarzewska jest opiekunką rybaków i żeglarzy. To do Niej przychodzą wierni, by prosić o łaski i dziękować za dobro, które otrzymali. Przewodniczący dzisiejszej Eucharystii metropolita gdański pobłogosławił ziarno z tegorocznych zbiorów. 
 
Odwołując się do Święta Narodzenia Matki Bożej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział: "Poprzez narodziny każdego człowieka Bóg wydobył go z anonimowości. Jeżeli w imię Boga ktokolwiek zabija innego człowieka - to jest to wypaczenie religii, zaprzeczenie Boga. Bo przecież Bóg jest miłością". 
 
Arcybiskup Głódź przypomniał, jak ważny jest chrzest w życiu każdego człowieka dla niego samego oraz dla wspólnoty, do której należy. Podkreślił znaczenie chrztu naszej wielkiej polskiej rodziny. Było to nawiązanie do Chrztu Polski, którego 1050. rocznicę będziemy obchodzić w przyszłym roku. 
 
Arcybiskup poświęcił wiele miejsca wychowaniu młodego pokolenia. Mówił jak ważne jest wychowanie w poszanowaniu tradycji, miłości do Boga i Ojczyzny. Przypomniał niedawną uroczystość odsłonięcia w Gdańsku pomnika "Inki"- zamordowanej przez stalinowskich oprawców 17-letniej sanitariuszki AK. Apelował, by stała się wzorem dla dzisiejszej młodzieży.
 
Ks. Stanisław Majkowski - kustosz swarzewskiego sanktuarium - dodał w rozmowie z KAI, że Królowa Polskiego Morza od wieków wspiera Kaszubów w codziennym życiu, obdarzając ich wieloma łaskami. Nie opuszczała tej miejscowej ludności w latach wojennej zawieruchy, będąc dla nich orędowniczką w walce o zachowanie wiary i polskości.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?