Bp Balcerek: dla Maryi nie jesteśmy bezimienni

− Dla Maryi nie jesteśmy bezimienną masą. Ona kocha każdego i każdą z nas, odpowiadając miłością doskonałą na naszą niedoskonałą miłość − mówił bp Grzegorz Balcerek podczas zakończenia wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach.
 
Do sanktuarium maryjnego pod Poznaniem przybyły pielgrzymki piesze i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. z Kórnika, ze Swarzędza, z Borówca i z wielu poznańskich parafii oraz pątnicy indywidualni. 
 
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia kopii figury Pani Tuleckiej na tyłach kościoła, której dokonał bp Balcerek. 
 
Zwrócił uwagę, że nie ma pełni chrześcijaństwa bez przeżycia prawdy o ojcostwie Bożym do każdego z nas. − Dzisiaj przychodzimy do Pani Tuleckiej, by uczyć się dziecięctwa Bożego i przyjąć Maryję za naszą Matkę. Im więcej będzie w nas prostoty i pokory, tym więcej Maryja wyprosi dla nas łask i darów − podkreślił biskup pomocnicy archidiecezji poznańskiej. 
 
Zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie czyhają dziś na dzieci i młodzież u progu nowego roku szkolnego. − Z niepokojem patrzymy na próby narzucania programów do życia w rodzinie w szkołach, mających na celu promowanie zła i niszczenie małżeństwa − stwierdził bp Balcerek.
 
Przypomniał, że ministerstwo edukacji forsuje programy, które zrównują każdy związek z małżeństwem, promując niemoralność i nienormalność. − Nie możemy wobec tego milczeć! − zaznaczył. 
 
Zaapelował, by rodzice i dzieci codziennie na czołach swych dzieci i wnuków czynili znak krzyża, by je błogosławili. 
 
Na zakończenie Eucharystii rodzina państwa Dostatnich odczytała zawierzenie rodzin całego świata przed październikowym synodem o rodzinie. Bp Balcerek poświęcił też ziarno na zasiew, przygotowane w 500 woreczkach, które pielgrzymi mogli zabrać do swoich domów. 
 
Zgromadzeni na placu przykościelnym odmówili też oficjalną modlitwę Światowych Dni Młodzieży 2016.
 
− W dniach 20−25 lipca 2016 r. młodzież z różnych części świata będzie gościła w naszej diecezji, poznając naszą kulturę i tradycję i dzieląc się wiarą − powiedział ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zachęcił obecną na odpuście młodzież do zaangażowania się w przygotowania do ŚDM. 
 
W Mszy św. uczestniczyły rodziny z dziećmi, młodzież, siostry i bracia zakonni oraz klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. 
 
Tegoroczny tygodniowy odpust odbywał się pod hasłem "Wiara Maryi drogą do nawrócenia". 
 
Oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania Tulce to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Wielu pątników pieszo wytyczało sobie szlaki, by docierać do Matki. Wieść o dokonujących się tutaj za wstawiennictwem Maryi cudach niosła się bowiem daleko poza granice parafii. Pierwszej koronacji figury dokonał bp Wojciech Tolibowski w 1662 r. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi. 
 
Do tuleckiego sanktuarium najwięcej pielgrzymów przybywa we wrześniu z okazji wielkiego odpustu ku czci Narodzenia NMP. W czerwcu z kolei odbywa się Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook