Polskie obchody Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia

(fot. shutterstock.com)

Kościół powszechny obchodzi dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Wierni w Polsce odpowiadają na wezwanie papieża Franciszka. W parafiach organizowane są specjalne modlitwy o przezwyciężenie kryzysu ekologicznego. To pierwsze obchody ustanowionego w Kościele święta ekologii. Liturgiom sprawowanym w polskich kościołach towarzyszą wezwania do modlitwy o "nawrócenie ekologiczne".


W niektórych parafiach organizowane są szczególne nabożeństwa, w trakcie których czytane są fragmenty ostatniej encykliki papieża Franciszka "Laudato si". Na tę okazję opracowano też specjalne rozważania modlitwy różańcowej.

 

Podczas homilii w Mikstacie abp Stanisław Gądecki wspomniał, że ekologia integralna, o której wspomina papież w "Laudato si", zakłada nowy wzorzec sprawiedliwości w relacjach pomiędzy ludźmi, a otaczającą ich rzeczywistością. Ta ekologia nie zapomina o człowieku, "przyznając mu należne miejsce w ekosystemie rozumianym zarówno jako sfera ożywiona, nieożywiona, ale też jako ekosystem społeczny, czyli przestrzeń kulturowa, w której się rodzimy i funkcjonujemy".

 

- Wiemy, że Ziemia stanie się naszym domem dopiero wówczas, gdy zechcemy szanować i troszczyć się o całą "wspólnotę życia" oraz gdy pokornie potrafimy być wierni swojemu powołaniu w tej wspólnocie; kiedy podejmiemy działania dla ochrony i odnowy systemów życia; gdy rzeczywiście zadbamy o zrównoważony rozwój dla wszystkich - brzmi fragment modlitwy opracowanej na tę okazję przez o. Stanisława Jaromiego OFMConv.

 

Do udziału w obchodach Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia wezwał papież Franciszek podczas środowej Audiencji Generalnej. Wskazał, że obchody tego dnia będą okazją do odnowienia swojej troski o otaczające stworzenie.

 

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest wspólnie z Kościołem prawosławnym. Do udziału w tym wydarzeniu wezwani zostali także przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot kościelnych. W Kościele katolickim promocją święta ekologii zajmuje się Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?