Anglikanie włączą się w obchody Światowego Dnia Modlitwy za Stworzenie

(fot. shutterstock.com)

Anglikański biskup Salisbury - Nicholas Holtam wezwał wszystkie wspólnoty swego Kościoła do udziału w Światowym Dniu Modlitw o Ochronę Stworzenia, który od tego roku ma być obchodzony regularnie 1 września. Ustanowił go papież Franciszek 10 sierpnia i będzie on przebiegł równolegle z podobną inicjatywą prawosławną, istniejącą os 1989 roku.


Bp N. Holtam, który w swym Kościele odpowiada za sprawy środowiska naturalnego, zapewnił, że Kościół Anglii pragnie włączyć się w te obchody. Zwrócił przy tym uwagę, że angażuje się on również w działania mające na celu zmniejszenie w przyszłości ilości tlenku węgla wysyłanego do atmosfery. Dodał, że pod tym względem anglikanie współpracują z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, m.in. z prawosławnymi, którzy Dzień Modlitwy za Środowisko obchodzą 1 września od 1989 roku.

 

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza działalność doprowadziła do dramatycznego ograniczenia różnorodności biologicznej, a rozrzutne korzystanie z paliw kopalnych powoduje zmiany klimatyczne - napisał w swym oświadczeniu hierarcha anglikański. Zachęcając do wspólnej z katolikami i prawosławnymi modlitwy za dzieło stworzenia, zwrócił uwagę na jej dobroczynną funkcję: pozwala ona jasno zrozumieć, czego chcemy i wzmacnia naszą stanowczość w wypełnianiu Bożej woli.

 

Również zwierzchnik anglikanów w Republice Południowej Afryki abp Thabo Makgoba z Kapsztadu przyjął decyzję Ojca Świętego z wielką nadzieją. Zapowiedział, że sam będzie tego dnia pościł w solidarności z głodującymi dziećmi i ofiarami zmian klimatycznych.

 

Przypomnijmy, że Ojciec Święty w liście do kardynałów Petera Kodwo A. Turksona - przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" i Kurta Kocha - stojącego na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan - z 6 sierpnia ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, który będzie odtąd obchodzony corocznie. Jest to przyłączenie się do podobnej inicjatywy Patriarchatu Konstantynopola i kilku innych Kościołów prawosławnych, które taki dzień świętują od 1989.

 

Papież zwrócił uwagę, że wspólne z prawosławnymi obchody takiego Dnia "będą pożyteczną okazją do świadczenia o naszej rosnącej wspólnocie z nimi". Zdaniem Franciszka "żyjemy w czasach, w których wszyscy chrześcijanie stają w obliczu takich samych i ważnych wyzwań, aby stawać się bardziej wiarygodnymi i skuteczniejszymi, toteż powinniśmy udzielać wspólnych odpowiedzi na te wyzwania".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook