Izrael: szkoły katolickie zamknięte "do odwołania"

(fot. shutterstock.com)

W dalszym ciągu nie ma rozwiązania finansowych problemów szkół katolickich w Izraelu wynikających z cięć w ich finansowaniu.

 

Wprawdzie przedstawiciele szkół ocenili pozytywnie wczorajsze "spotkanie kryzysowe" z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem, to jednak - jak wynika z informacji Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie - szkoły w dalszym ciągu pozostają zamknięte.


Prezydent Rivlin w swoim wystąpieniu wyraził uznanie dla roli szkół chrześcijańskich w Izraelu i podkreślił ich wieloletnie doświadczenie pedagogiczne. Również izraelski minister oświaty mówił o potrzebie istnienia szkół chrześcijańskich i zapowiedział znalezienie rozwiązania obecnego kryzysu ich finansowania. Jeśli to się nie powiedzie, szkoły nie będą mogły podjąć działalności z początkiem rozpoczynającego się we wrześniu nowego roku szkolnego.

 

Według generalnego sekretariatu szkół chrześcijańskich w Izraelu instytucje oświatowe boleśnie odczuły cięcia budżetowe na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Na początku sierpnia sekretariat generalny apelował o powstrzymanie niesprawiedliwego obciążania finansowego rodziców oraz o takie samo finansowanie szkół chrześcijańskich, jak szkół publicznych i religijnych szkół judaistycznych. Uczniowie szkół chrześcijańskich otrzymywali tylko 34 procent tego finansowania, jakie otrzymują uczniowie szkół publicznych. Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA zwraca uwagę, że sprawa dotyczy 47 szkół katolickich, do których uczęszcza 30 tysięcy dzieci.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook