Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
Kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie (fot. PAP/Waldemar Deska).
KAI / rj

Pod znakiem przygotowań do 1050.rocznicy chrztu Polski upływa tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Sumie odpustowej o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas, abp Wojciech Polak.

Święto ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

DEON.PL POLECA




Dzięki Ikonie Maryi, Jasna Góra stała się już w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Dlaczego tak się stało nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary - Jadwigi i Władysława Jagiełły. Przyczyna niezwykłości tego miejsca jest głębsza. Na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach.

Siłą i tajemnicą, które do "stóp" Pani Jasnogórskiej przyciągają pielgrzymów, jest Jej Cudowny Obraz. Wizerunek Matki Bożej to malowidło zaliczane do typu przedstawień określanego mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza "Tę, która prowadzi". Ukazuje Maryję jako Matkę Boga, ale też Matkę każdego człowieka.

Dzisiejsze święto to kolejny wielki odpust w Sanktuarium, na który przybyły następne tysiące uczestników pieszych pielgrzymek. Przygotowanie do uroczystości stanowiła nowenna pod hasłem: "Ochrzczeni, by ewangelizować", która wpisała się w przygotowania do jubileuszu chrztu Polski.

Rozważania nowennowe głosił franciszkanin z Niepokalanowa, o. Grzegorz Bartosik, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.

Jak zauważył uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski powinny przypomnieć nam na nowo o naszych korzeniach. - Dzisiaj widzimy jak wiele jest ataków na Kościół, w Europie, świecie i Polsce, odcinanie się od korzeni chrześcijańskich. Ten jubileusz ma nam przypomnieć o tych naszych korzeniach i rozpalić w nas na nowo charyzmat bycia chrześcijaninem - powiedział kierownik katedry mariologii UKSW w Warszawie.

W jednej z refleksji kaznodzieja wymienił trudne momenty historii naszego narodu, podczas których przed utratą wiary broniła nas Królowa Polski. Uczestnicy nowenny modlili się do Matki Bożej w intencji przezwyciężenia współczesnych zagrożeń wiary.

Uroczystej Sumie pontyfikalnej o 11.00 przewodniczyć będzie na szczycie Jasnej Góry abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który także wygłosi homilię.

Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Śluby złożone w 1956 r. stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce. Program ten nazwany został "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski".

Eucharystię poprzedzi ingres biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia, obrazu Matki Bożej peregrynującego po polskich diecezjach.

Przed Mszą św. o godz. 10.00 odbędzie się Modlitwa Pielgrzymów przed 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Na program jasnogórskiego odpustu złożą się także m.in. droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.