Czarnca: Kradzież cennych pamiątek z kościoła

(fot. Miezian / Wikimedia Commons)

Trwa postępowanie w sprawie włamania do kościoła św. Floriana w Czarncy, do którego doszło z 7 na 8 lipca. Zostały skradzione cenne przedmioty liturgiczne - dwa krzyże i dwa kielichy, z których jeden - srebrny krzyż z pierwszej połowy XVII wieku, był wotum ślubnym hetmana Stefana Czarnieckiego i jego żony Zofii.

 

- Obecnie ślady są sprawdzane w innych miejscach Polski, gdzie dochodziło do podobnych zdarzeń - informuje KAI mł. aspirant Karol Bator z komendy powiatowej we Włoszczowie.
Podczas włamania skradziono także kunsztowny kielich z 1627 r. ze złoconego srebra, który był darem Stefana Czarnieckiego dla kościoła, jeszcze jako porucznika chorągwi husarskiej. Drugi ze skradzionych kielichów stanowił dar braci Czarnieckich.

Policjantów z Włoszczowy, badających na miejscu sprawę, wspierała grupa techników kryminalistyki z Kielc. - Na razie trudno mówić o konkretach, ale czynności trwają i wciąż są szanse na schwytanie sprawców - uważa aspirant Bator. Zauważa, że na terenie powiatu włoszczowskiego nie było w ostatnich latach włamania do kościoła o takim stopniu szkodliwości.

Nad zdarzeniem ubolewają mieszkańcy parafii, a przede wszystkim miłośnicy pamiątek po hetmanie, którego Czarnca była miejscowością rodową. Zygmunt Fatyga - prezes powołanego w 1992 r. Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana apeluje "do sumienia sprawców, o niezniszczenie zabytków, których znaczenie historyczne i kunszt wykonania są nieoszacowane".

W Czarncy - rodowej posiadłości hetmana Stefana Czarnieckiego działa Centrum Edukacji i Kultury, upamiętniające postać pogromcy Szwedów z czasów tzw. potopu szwedzkiego. Ślady po hetmanie zachowały się także w parafialnym kościele, którego był fundatorem. Są to m.in. szczątki hetmana w sarkofagu oraz różne pamiątki po nim, natomiast większość eksponatów została wypożyczona przez parafię do niedawno otwartego centrum.

Początki Czarncy sięgają XI wieku. Według źródeł pierwotny, drewniany kościół św. Floriana powstał w 1184 roku. W latach 1640-1659 Stefan Czarniecki - dziedzic dóbr w Czarncy - późniejszy hetman polny koronny, pogromca Szwedów w czasach potopu szwedzkiego, ufundował kościół murowany.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?