Brazylia: miesiąc modlitw o powołania

Radio Watykańskie
(fot. Nick Page / flickr.com / CC BY 2.0)

Kościół w Brazylii przeżywa miesiąc modlitw o powołania. Ubiegła niedziela była poświęcona powołaniom do stanu duchownego. Dziś natomiast jest mowa o powołaniu do życia rodzinnego ze szczególnym uwzględnieniem misji ojca. Trzecia niedziela sierpnia jest poświęcona osobom konsekrowanym, a czwarta różnym posługom w Kościele.

 

Ostatnia niedziela sierpnia jest natomiast przeżywana jako krajowy dzień katechisty. Warto zauważyć, że to szczególne powołanie ewangelizacyjne podejmują osoby świeckie. Aktualnie jest ich w Brazylii ponad 400 tysięcy.

 

Hasłem tegorocznego miesiąca powołań są słowa św. Pawła: "Radujcie się w Panu". Natomiast Maryja ukazywana jest jak wzór dla powołanych, którzy mają służyć. Propozycja materiałów duszpasterskich wskazuje na potrzebę osobistego spotkania osoby powołanej z Bogiem. Ukazywana jest dyspozycyjność Maryi w relacji do Bożych planów.

 

Abp Jaime Spengler - odpowiedzialny za komisję episkopatu do spraw posług wynikających z przyjętych święceń oraz życia konsekrowanego - podkreśla, że "oprócz troski o budzenie nowych powołań, Kościół kieruje do Nieba wielką prośbę, aby Pan posyłał robotników do swojej winnicy". Według hierarchy czas nagli, aby przedstawiać dzieciom i młodzieży różnorodność dróg posługi Panu i Jego Królestwu jako: świeccy zaangażowani w różnych przejawach życia społecznego, żonaci podejmujący zobowiązanie małżeńskie, konsekrowani z powodu Królestwa Niebieskiego, szafarze wyświęceni dla posługi ludowi w różnorodnych wspólnotach wiary.

 

Abp Spengler podkreśla też, że stworzenie kultury powołaniowej, co jest odpowiedzialnością wszystkich ochrzczonych, przechodzi przez szeroką drogę rozpoznania, czym rzeczywiście są powołania w Kościele. Jak zaznacza hierarcha, świadectwo życia jest sposobem bardziej skutecznym dla przedstawienia drogi powołaniowej.

 

- Świeccy, żonaci, osoby konsekrowane, wyświęceni powinni mówić w sposób bardzo wyraźny, że są zadowoleni z tego, kim są i co robią - stwierdza wspomniany hierarcha.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook