Hiszpania: młodzi o papieżu Franciszku

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock)

Kim jest dla ciebie Bóg? Jak żyjesz swoją wiarą? Co ci mówi dzisiaj św. Teresa? A Papież Franciszek? To niektóre z pytań, jakie tygodnik "Vida Nueva" postawił młodzieży biorącej udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w Avili. Odpowiedzi są zaskakujące, szczególnie jeśli chodzi o Papieża.

 

Odpowiadając ma pytanie "Czy sądzisz, że młodzi, którzy nie wierzą lub się oddalili, sympatyzują bardziej z papieżem Franciszkiem?" aż 81 proc. uważa, że zdecydowana większość społeczeństwa jest obecnie bardziej otwarta na słowa papieża.

 

Franciszek jest "bardziej autentyczny, bliski, ucieka od retoryki", "pokazuje nam Kościół bardziej ubogi, bez przywilejów", "jego pojmowanie religii jest mniej utopijne i bardziej aktualne", "wszyscy widzimy rewolucję, jaką robi w zarządzaniu Kościołem", "mówi otwarcie, nie jest typowym papieżem, który tylko się modli".

 

Wśród powodów "oddalenia się wielu młodych od Kościoła" ankietowani wymienili następujące: "żyjemy w społeczeństwie, które nie zachęca do wiary" (39 proc.), "większość młodych uważa, że religia nic nie dodaje" (36 proc.), młodzież nie znalazła mocnych wzorców wiary (10 proc.), "przesłanie Kościoła nie jest aktualne" (15 proc.).

 

Odpowiadając na pytanie "Czy Kościół poświęca dość uwagi młodzieży?" 53 proc. uważa, że "tak", natomiast 47 proc. ma odczucie przeciwne.

 

Św. Teresa fascynuje młodych, ponieważ jest "przedsiębiorcza, stale w drodze" (48 proc.), "wytrwała pomimo trudności" (48 proc.), jest "przyjaciółką Boga" (32 proc.), "mistyczką, która spotyka Boga w małych rzeczach" (28 proc.), "reformuje i zmienia instytucje od wewnątrz" (22 proc.).

 

W ankiecie udział wzięło sto osób od 14. do 32. roku życia.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook