Biskup Brugii o spadku zaufania do Kościoła

Zaniepokojenie spadkiem zaufania do Kościoła wyraził nowy katolicki biskup Brugii w Belgii – Jozef De Kesel, który w niedzielę objął rządy w swej nowej diecezji. We Mszy św. w miejscowej katedrze uczestniczyło ponad 1500 osób. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Mechelen-Bruksela objął diecezję po 73-letnim Rogerze Vangheluwe, który ustąpił ze swojej funkcji 23 kwietnia, gdy zarzucono mu seksualne wykorzystywanie nieletnich.

 

W kazaniu nowy biskup Brugii powiedział, że po ujawnieniu przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży Kościół Belgii boleśnie odczuwa brak zaufania. Jednocześnie hierarcha zaapelował, aby nie potępiać całego duchowieństwa i nie rzucać oszczerstw.

63-letni hierarcha, który biskupem jest od maja 2002, podziękował przede wszystkim wieloletniemu przewodniczącemu Konferencji Biskupiej Belgii i byłemu arcybiskupowi Mechelen-Bruksela kardynałowi Godfriedowi Danneelsowi, co zgromadzeni przyjęli burzą oklasków.

77-letni kardynał stał się ostatnio obiektem dochodzenia prokuratury za rzekome ukrywanie przypadków pedofilii wśród księży. Dotychczas nie znaleziono żadnych dowodów, które by to potwierdziły. Coraz silniej natomiast krytykuje się metody, jakimi posłużyła się prokuratura w stosunku do Kościoła katolickiego.

 

Wspomóż Nas
Tagi: belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?