Piotr Duda: "Solidarność" rodziła się pod krzyżem

(fot Piotr Drabik / Dudek1337 / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

"Solidarność" rodziła się pod krzyżem - powiedział przewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas przemyskich uroczystości 35-lecia istnienia tego związku zawodowego. Mszy świętej w bazylice archikatedralnej przewodniczył bp Adam Szal. Obchody odbyły się w piątek 31 lipca.


Na początku Eucharystii przemyski biskup pomocniczy powiedział, że warto zadać sobie pytanie, czy realizujemy to, co zostało kiedyś podpisane i czy jesteśmy wierni temu duchowi, który był wówczas obecny w sercach wielu ludzi.

 

- "Solidarność" była i jest w nas. Tamte chwile po prostu są w nas, w tych, którzy je pamiętają. One pulsują w naszych sercach - mówił w kazaniu ks. Waldemar Janiga.

 

Zauważył, że w czasie walki pod skrzydła ołtarza uciekali się wszyscy: wierzący, obojętni i niewierzący, a gdy później przyszło organizować życie państwowe, odrzucono wartości, zwracając się do zasad liberalnych.

 

- Nie byłoby "Solidarności", gdyby nie było Kościoła. Solidarności prawdziwej też nie będzie bez Kościoła. Bo bez Kościoła rodzi się solidarność proletariacka, ona rodzi rewolucję, gdzie ginie wielu ludzi - zaznaczył.

 

O więzi między "Solidarnością" a Kościołem mówili również w dalszej części obchodów przewodniczący komisji krajowej Piotr Duda oraz szef Regionu Ziemia Przemyska Szymon Wawrzyszko. - Związek zawodowy "Solidarność" to nie tylko związek zawodowy. To coś więcej. Każde nasze spotkania poprzedzane są Mszą św., bo "Solidarność" rodziła się pod krzyżem - mówił Piotr Duda. - Dziś nie walczymy o wolne soboty, ale o niedzielę dla Boga i rodziny - dodał.

 

- Dziękuję za dzisiejszą modlitwę, ale nie tylko dzisiejszą i nie tylko modlitwę. Dziękuję za wsparcie "Solidarności" i nas ludzi pracy - powiedział Szymon Wawrzyszko.

 

Podczas uroczystości w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę poświęconą patronowi "Solidarności" bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?