Benedykt XVI do biskupów Brazylii o edukacji

Jedność wiary, kultury i życia to zasadniczy cel edukacji chrześcijańskiej - stwierdził Papież, spotykając się z kolejną, piątą już w tym roku grupą brazylijskich biskupów. Przybyli oni z wizytą ad limina z 3. i 4. regionu południowego episkopatu Brazylii.


Ojciec Święty skierował do nich refleksję o szkole katolickiej, mającej, jak podkreślił, funkcję publiczną. Pełni w społeczeństwie służbę publicznej użyteczności. Jest otwarta nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich, którzy pragną skorzystać z kwalifikowanej edukacji opartej na chrześcijańskim humanizmie. Benedykt XVI przytoczył stwierdzenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (art. 26), że „rodzice mają prawo pierwszeństwa w wyborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom”.


Wskazał też na rolę katolickich nauczycieli i uczniów w szkole państwowej. Jej świeckość bowiem nie może być negowaniem transcendencji ani neutralnością wobec wartości moralnych, które są podstawą autentycznej formacji osoby. Mówiąc dalej o tak licznych w Brazylii uniwersytetach katolickich, Papież przypomniał, że nie są one własnością tych, którzy je założyli czy tam uczęszczają, ale muszą wyrażać wiarę Kościoła.

 

„W tym sensie warto przypomnieć, że w sierpniu minęło 25 lat od wydania instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Libertatis nuntius o pewnych aspektach teologii wyzwolenia – mówił Ojciec Święty. – Wskazała ona na niebezpieczeństwo związane z bezkrytycznym przyjmowaniem przez niektórych teologów tez i metodologii pochodzących z marksizmu. Następstwa tego, mniej czy bardziej widoczne w postaci buntu, podziału, rozbieżności, anarchii, dają się jeszcze odczuć, powodując w waszych wspólnotach diecezjalnych wiele cierpienia i utratę żywotnych sił.

 

Proszę tych, którzy czują się w jakiejś mierze wewnętrznie pociągani pewnymi łudzącymi zasadami teologii wyzwolenia, by skonfrontowali się na nowo ze wspomnianą instrukcją, przyjmując łagodne pouczenie, jakiego obficie udziela. Wszystkim przypominam, że źródłem najwyższego prawidła wiary Kościoła jest «jedność, jaką Duch Święty ustanowił między świętą Tradycją, Pismem Świętym i Urzędem Nauczycielskim Kościoła, łącząc je tak silną więzią wzajemności, że nie mogą one istnieć niezależnie od siebie»”.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook