List Franciszka do kard. Joachima Meisnera

Radio Watykańskie
(fot. Christian Kadluba / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)

Znaczenie sanktuariów maryjnych, do których wierni przybywają, by uczcić Maryję i przypominać sobie z radością dzieło Odkupienia dokonane przez Jej Syna, podkreśla papież Franciszek w liście do kard. Joachima Meisnera.

 

Arcybiskupa seniora Kolonii Ojciec Święty mianował swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości inauguracji po odbudowie dawnego klasztoru franciszkańskiego przy sanktuarium maryjnym w miejscowości Radna w rumuńskiej diecezji Timiszoara.

 

Dawny kompleks klasztorny został odbudowany - pisze Franciszek do kard. Meisnera - z pomocą wielu niemieckich diecezji, a także Unii Europejskiej. Jego inauguracja odbędzie się 2 sierpnia, we franciszkańskie święto Porcjunkuli, czyli Matki Bożej Anielskiej.

 

Papież zleca swemu wysłannikowi, by zachęcił wszystkich tam obecnych do pełnego uświadomienia sobie łask, jakie otrzymują od Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, i do wypraszania ich innym. Ojciec Święty prosi też niemieckiego kardynała i uczestników uroczystości o modlitwę w intencji jego posługi Piotrowej.

 

Początki sanktuarium maryjnego w rumuńskiej miejscowości Radna sięgają XVI wieku. Pod panowaniem tureckim franciszkanie odprawiali w tamtejszej kaplicy Msze dla gromadzących się wiernych.

 

Pod koniec XVII stulecia, po odejściu Turków, zaczęły tam przybywać coraz liczniejsze pielgrzymki, by uczcić obraz Maryi, cudownie ocalony z pożaru.

 

W XVIII wieku wzniesiono barokowy kościół, któremu później św. Jan Paweł II nadał tytuł bazyliki mniejszej. Komunistyczne władze rumuńskie zamieniły franciszkański klasztor na państwowy dom starców. Budynek uległ w tym czasie poważnym uszkodzeniom i dopiero obecnie został odbudowany.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?