Ukraina: Kościół przeciw zmianom w Konstytucji

(fot. Juanedc / CC BY 2.0 / flickr.com)

Integracja Ukrainy ze zjednoczoną Europą jest możliwa tylko na zasadzie zachowania wartości chrześcijańskich, które w ciągu dwóch tysiącleci kształtowały duchowe oblicze naszego kontynentu.

 

Przypomniał o tym 23 lipca łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy, komentując nowe ujęcie przepisów dotyczących praw i wolności człowieka, zaproponowane przez tamtejszą Komisję Konstytucyjną.

 

Zwrócił uwagę, że pod tym względem Ukraina nie jest wyjątkiem, gdyż w artykule 21. swego Kodeksu Rodzinnego wyraźnie określono, że "małżeństwem jest rodzinny związek kobiety i mężczyzny".

 

Metropolita podkreślił, że Kościół katolicki, "który mocno broni tradycyjnych wartości rodzinnych, jest zaniepokojony próbami zalegalizowania na Ukrainie partnerstwa osób tej samej płci, co może prowadzić do kolejnego upadku w społeczeństwie, które i tak jest wyczerpane wojną i różnymi bolączkami".

 

Abp Mokrzycki przywołał również słowa św. Jana Pawła II, który przez cały swój pontyfikat troszczył się gorliwie o zachowanie chrześcijańskich korzeni i wartości Europy. Uczył, że "tak, jak funkcjonuje rodzina, tak funkcjonuje naród i tak funkcjonuje cały świat, w którym żyjemy".

 

Jednocześnie autor oświadczenia wyraził nadzieję, że prezydent Petro Poroszenko, Komisja Konstytucyjna i Rada Najwyższa Ukrainy wsłuchają się w głos Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, która kilka dni temu ponownie poprosiła ich o wyjaśnienie ich stanowisk. Ostrzegła też władze państwowe, aby nie podważała wartości rodzinnych w nowej Konstytucji Ukrainy.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?