Prymas na święcie Policji Państwowej

(fot. Piotr Drabik / CC BY 2.0 / flickr.com)

Abp Wojciech Polak gościł 21 lipca w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie odbyły się wojewódzkie obchody 96. rocznicy powstania Policji Państwowej. - Spoczywa na was szczególny obowiązek ochrony wspólnego dobra i promowania go, a więc również wychowywania do poszanowania każdej osoby, z jej podstawowymi i niezbywalnymi prawami i obowiązkami - mówił do mundurowych Prymas.

 

W Mszy św. w ostrowskiej konkatedrze pw. św. Stanisława BM uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych, księża kapelani, duchowieństwo, poczty sztandarowe, reprezentanci wojska, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej oraz policjantki i policjanci z komendantem wojewódzkim na czele. Zwracając się do mundurowych Prymas podkreślił, że w sposób szczególny służą dobru wspólnemu, którego fundamentem jest troska o ład społeczny i bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Ale nie tylko ochrona ładu społecznego jest obowiązkiem policjantów. Należy do nich także jego promowanie, a więc wychowanie do poszanowania każdej osoby z jej podstawowymi i niezbywalnymi prawami i obowiązkami.

 

- Sądzę, że aby te niełatwe zadania wypełnić, potrzeba z jednej strony profesjonalnego przygotowania i zaangażowania, z drugiej jednak także jakiegoś głębokiego umiłowania człowieka i tego wszystkiego, co stanowi podstawę jego życia i rozwoju - zauważył metropolita gnieźnieński, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że tak pojmowana i realizowana zasada ostatecznie przekształca się w "solidarność i opcję preferencyjną na rzecz ubogich", a więc - dodał - na rzecz każdego człowieka będącego w potrzebie.

 

Prymas przyznał dalej, że poszukując przyczyn przemocy i jednocześnie sposobów ich ograniczania, nieraz "szukamy po omacku", "konstruujemy i przyjmujemy ideologiczne rozwiązania", które jednak nie usuwają przyczyn.

 

A przyczyną przemocy - tłumaczył hierarcha - "nie jest tradycja czy religia, ale zakorzeniony w sercu człowieka grzech, żądza zysku i wyzysku człowieka przez człowieka, panowania nad innymi, upokorzenia i pogardy".

 

- I to jest ostatecznie prawdziwe źródło każdej przemocy - wskazał Prymas Polski. - I jest to przyczyna rozkładu każdego społeczeństwa. I w ostateczności to właśnie generuje wszelkiego rodzaju zniewolenia. Aby wykorzenić przemoc, trzeba najpierw konkretnego zainteresowania i troski o człowieka, o jego prawdziwy, a wiec integralny rozwój. Nie wychowując go do walki i zmagania ze złem i grzechem, nie ukazując mu dróg nawrócenia i wyzwolenia, nie motywując go i nie pomagając w zasadniczej przemianie, dotykać będziemy ciągle jedynie skutków a nie przyczyn - skonstatował abp Polak.

 

- Na nic się więc nie przyda - kontynuował - samo powiększanie liczby sił porządkowych czy bezpieczeństwa, jeśli nie będzie towarzyszyć temu dogłębna przemiana, odsłaniająca prawdziwe, a nie fikcyjne przyczyny agresji, przemocy czy wyzysku. Im lepiej je znamy, tym lepiej możemy sobie z nimi poradzić. Im lepiej je rozumiemy, tym lepiej możemy pomóc człowiekowi je przezwyciężać. Im bardziej jesteśmy uważni, tym lepiej potrafimy chronić innych przed ich skutkami - dodał.

 

Na koniec, wskazując raz jeszcze na niełatwą policyjną służbę, będącą "wyrazem prawdziwej kultury troski o człowieka i bezpieczne środowisko jego życia i życia innych" Prymas podkreślił, że jest ona również okazją do osobistego dojrzewania i uświęcania się. - Tak, to jest wasza droga do świętości. To jest wasza droga do nieba. W doroczne Święto Policji modlimy się więc o wytrwałość na tej drodze, o potrzebną odwagę i roztropność, o ducha służby i mądrość w działaniach. Niech wam Bóg błogosławi! - zakończył abp Polak. A przed błogosławieństwem, dziękując wszystkim za wspólną modlitwę, jeszcze raz powtórzył policjantom, że ich służba jest bardzo potrzebna.

 

W czasie liturgii Prymas Polski poświęcił sztandar dla ostrowskiej Komendy Powiatowej Policji. Dalsza część policyjnego świętowania odbyła się na ostrowskim Rynku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook