Bezpłodność leczona metodą naprotechnologii?

(fot. snow.ipernity.com / Foter / CC BY-ND)

Sejmik Województwa Mazowieckiego zobowiązał zarząd do przygotowania programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa metodą naprotechnologii na lata 2016-2018.

 

Naprotechnologia, w przeciwieństwie do in vitro, dużą uwagę poświęca najpierw określeniu problemu związanego z płodnością a następnie właściwemu leczeniu, dopasowanemu do potrzeb konkretnej pary.


Środki finansowe na realizację programu pochodzić będą z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Metoda ta nie zakłada przeprowadzania drogich zabiegów, co pozwoli na skorzystanie z dofinansowania przez wszystkie grupy społeczne. Również te, które nie będą w stanie przeznaczyć na własne leczenie znacznych środków finansowych.

 

Jak informuje Adam Struzik, marszałek Mazowsza, system pomocy ruszy od stycznia 2016 roku i potrwa dwa lata. - Chcemy wspomóc leczenie niepłodności metodami naturalnymi. Rozpoczynamy ten proces. Na początek przeznaczamy kilkaset tysięcy złotych, dopracujemy szczegółowo program. Wyznaczymy ośrodki, które będą chciały zająć się propagowaniem tej metody - powiedział marszałek Struzik.

 

Wnioskodawca projektu uchwały, radny Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej podkreślił, że naprotechnologia daje wielu małżeństwom szansę na godne i skuteczne leczenie zaburzeń bezpłodności. - Niewątpliwe plusem naprotechnologii jest to, że nie zakłada przeprowadzania drogich zabiegów. Ponadto metoda ta cechuje się wysoką skutecznością - dodał radny Piłka.

 

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Techology), czyli "wsparcie naturalnej prokreacji" - jest nową nauką zajmującą się zdrowiem kobiet, która monitoruje i stara się podtrzymywać zdrowie rozrodcze i ginekologiczne kobiet. Jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.

 

W Polsce naprotechnologia nie jest finansowana przez NFZ, ale in vitro (które nie jest leczeniem niepłodności) tak.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook