Camino de Santiago na liście UNESCO

Radio Watykańskie
(fot. Fresco Tours / CC BY 2.0 / flickr.com)

Kolejne drogi najsłynniejszego szlaku pielgrzymkowego Europy, zwanego Camino de Santiago, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy znalazł się on na niej ponad 20 lat temu. W 1993 r. wpisano tam jego część przechodzącą przez Francję. Obecnie, podczas 38. sesji UNESCO, zakończonej w Bonn 8 lipca, oddano pod ochronę dalsze 1500 km tego szlaku z terenu Hiszpanii.

 

Są to cztery różne drogi. Pierwsza - El Camino Primitivo - zaczyna się w Oviedo. Najdłuższa z nich - El Camino Costero, czyli Droga Przybrzeżna - liczy 936 km. Trzeci szlak - El Camino vasco-riojano, czyli przebiegający przez Kraj Basków i region La Rioja - rozpoczyna się w Irún. Wreszcie czwarty - Camino de Liébana - bierze nazwę od okręgu o tej nazwie.

 

Wszystkie te szlaki prowadzą do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jest to jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Już we wczesnym średniowieczu zdążali tam pielgrzymi z całego kontynentu.

 

Obecnie również w Polsce odtwarza się odcinki tego pątniczego szlaku prowadzącego do Hiszpanii.

 

Wśród 27 nowych obiektów na liście UNESCO znalazło się jeszcze kilka innych miejsc związanych z chrześcijaństwem: Betania w Jordanii - tradycyjne miejsce chrztu Pana Jezusa w Jordanie, kościoły w stylu arabsko-normańskim w Palermo na Sycylii, akwedukt wybudowany w XVI w Meksyku przez franciszkanina o. Tembleque oraz XVIII-wieczna misja franciszkańska San Antonio w Teksasie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?