Czechy: chrześcijanie gotowi pomóc imigrantom

(fot. romanboed / Foter / CC BY)

Czeskie Kościoły chętnie podejmą współpracę z władzami w kwestii przyjęcia uchodźców - czytamy w opublikowanej 4 lipca wspólnej deklaracji Czeskiej Konferencji Biskupiej oraz Prezydium Czeskiej Rady Ekumenicznej.


We wspomnianym dokumencie episkopatu oraz innych Kościołów chrześcijańskich Republiki Czeskiej podkreślono pilną potrzebę solidarności z ofiarami wojen i nienawiści religijnej, ale także obawy społeczeństwa wynikające z napływu imigrantów do Europy.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że solidarności tej musi towarzyszyć odpowiedzialność, a problem należy rozwiązać w kontekście sytuacji ogólnoeuropejskiej. Ponadto uważamy, że należy odróżniać uchodźców, którzy opuścili swą ojczyznę z powodu wojny, głodu lub niestabilności, a którzy niewątpliwie potrzebują naszej pomocy, od imigrantów zarobkowych - czytamy w oświadczeniu.

 

Czescy chrześcijanie wzywają władze kraju, by do tej kwestii podchodziły z determinacją. Zapewniają, że obok krzewienia dialogu pragną czynnie pomagać bliźnim, którym grozi utrata życia czy stają się ofiarami ksenofobii lub histerii.

 

- Proponujemy rządowi Republiki Czeskiej w ramach współpracy między państwem a Kościołem, że wezwiemy nasze parafie i zbory, aby w porozumieniu z władzami lokalnymi i przy współpracy z lokalnymi Caritas i Diakoniami przyjęły do siebie rodziny imigrantów chrześcijańskich. Jesteśmy gotowi czynnie pomagać w ich integracji i w ten sposób stworzyć przestrzeń dla wzbogacenia naszego społeczeństwa. Jednocześnie jesteśmy otwarci na poszukiwanie innych możliwych form pomocy - czytamy w deklaracji Czeskiej Konferencji Biskupiej oraz Prezydium Czeskiej Rady Ekumenicznej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook