Przedstawiciele episkopatów o mediach społecznościowych

Radio Watykańskie
(fot. Twin Design / Shutterstock.com)

Kościół i media społecznościowe, wewnętrzna eklezjalna sieć informacyjna, a także nowa papieska encyklika i zbliżający się Rok Miłosierdzia to tylko niektóre z tematów podjętych przez sekretarzy generalnych i rzeczników europejskich episkopatów.

 

Spotkania takie odbywają się co roku w różnych miejscach naszego kontynentu i podejmują kwestie związane z polityką medialną Kościoła oraz aktualnymi wyzwaniami komunikacyjnymi w erze cyfrowej. Tym razem seminarium to zostało zorganizowane w stolicy Czech. Episkopat Polski reprezentowali jego sekretarz generalny bp Artur Miziński i niedawno wybrany rzecznik ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

W odniesieniu do mediów społecznościowych (Facebook, Twitter) na praskim spotkaniu podkreślono, że ich obecność stawia przed Kościołem wciąż nowe wyzwania i wymusza inny niż tradycyjny sposób komunikowania społecznego. Stąd ważne wydaje się odpowiednie przygotowanie osób zajmujących się w instytucjach kościelnych interaktywną komunikacją, zwłaszcza gdy chodzi o kontakt z ludźmi młodymi. Analizowano także pracę istniejących przy episkopatach biur odpowiedzialnych za komunikację oraz ich współpracę z tego typu instytucjami na poziomie diecezjalnym.

 

Przedstawiciele europejskich episkopatów, poza kwestiami technicznymi, zajęli się także ważnymi dla Kościoła, aktualnymi wydarzeniami. Mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

- Coroczne spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy oraz rzeczników tychże episkopatów miało na celu podzielenie się doświadczeniami Kościoła katolickiego na Starym Kontynencie oraz zaplanowanie wspólnych działań, jak również wzajemne poznanie się. Główne tematy obrad były związane z inicjatywami wytyczonymi przez Papieża Franciszka na najbliższy rok. Wspólnie zastanawiano się w jaki sposób konferencje episkopatów Europy mogą zaangażować się w efektywną odpowiedź na najnowszą encyklikę Ojca Świętego oraz jakie można podjąć wspólne inicjatywy z tym związane. Ponadto rozważano kwestię Roku Miłosierdzia, a szczególnie zastanawiano się jak można realizować jego przesłanie na "kontynencie dygitalnym", czyli internetowym. Co do Światowych Dni Młodzieży widać było bardzo wielkie zainteresowanie wszystkich obecnych na tym spotkaniu - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Rytel-Andrianik.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook