Jasna Góra: modlitwa o trzeźwość narodu

Jasna Góra: modlitwa o trzeźwość narodu
(fot. Gyrus / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / ptt

O trzeźwość polskiego narodu modlono się 21 czerwca na Jasnej Górze. Duszpasterze apelują: wzrasta spożycie alkoholu zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pora bić na alarm i podjąć zdecydowane kroki w walce o zatrzymanie fali pijaństwa. Do Sanktuarium przybyła 34. pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP przypomniał, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada aż 9,7 litra czystego alkoholu, co plasuje nas w gronie krajów o bardzo wysokim spożyciu. Problemem staje się coraz powszechniejsze picie piwa przez coraz młodszych obywateli. Dlatego kapłani apelują o opamiętanie i zachęcają do podejmowania abstynencji. - Mówimy, że jest to wielki dar miłości podejmowany ze względu na ochronę własnej trzeźwości, ze względu na tragiczną sytuację jaka istnieje w Polsce, czy ze względu na tragiczną sytuację, jaka jest w naszych rodzinach. Każdego z nas zawsze i wszędzie obowiązuje cnota trzeźwości czyli umiar w spożywaniu alkoholu, który nie doprowadza do upijania się, natomiast abstynencja jest naszym szczególnym darem - powiedział bp Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że w latach 90. przeciętny Polak wypijał 18 litrów piwa, dzisiaj - zachęcony reklamą - pije już ok. 100 litrów tego trunku. Dlatego apel o likwidację reklamy alkoholu i o ograniczenie jego dostępności. - Od wielu lat prosimy, apelujemy o likwidację reklamy alkoholu, o ograniczenie jego dostępności, bo tylko to może spowodować zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu - powiedział bp Bronakowski.

Przed wakacjami duszpasterze przypominają abstynencja dzieci musi być troską rodziny, Kościoła i narodu. - Dla dzieci do 18 roku życia jedyną formą trzeźwości jest zachowanie całkowitej abstynencji - przypomniał biskup.

DEON.PL POLECA

Dodał, że sytuacja w Polsce jest bardzo trudna, bo ok. 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu, od 2,5 do 4 mln Polaków pije ryzykownie i szkodliwie, a 1,5-2 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. - W jego ocenie jest to bardzo trudna sytuacja i odpowiednie działania powinny wypływać nie tylko ze strony rodziny, szkoły, ale także od rządzących i samorządów. Przypomniał, że tylko w 2013 r. polskie samorządy udzieliły ponad 140 tys. nowych zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

- Sytuacja ta wymaga troski także Kościoła - zaznaczył bp Bronakowski. Przypomniał, że od wielu lat prowadzony jest w Apostolstwie Trzeźwości program "Rodzina szkołą trzeźwości". - W tym roku podejmujemy problem trzeźwości dzieci, bo doskonale wiemy, że o losie narodu decyduje nie tylko sytuacja ekonomiczna, polityczna czy militarna, ale przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: modlitwa o trzeźwość narodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.