Licheń: rekolekcje dla osób będących w żałobie

(fot. shutterstock.com)

Zmarła osoba, którą kochałeś. Czujesz pustkę i nie wiesz co ze sobą zrobić? Jak ukoić ból, który pozostał? Czujesz się słaby, bezradny, bezsilny i opuszczony. Z tym i wieloma innymi problemami mierzą się uczestnicy trwających w Licheniu rekolekcji "Jak przeżyć żałobę" (19-21 czerwca).


Spotkanie prowadzą: ks. Piotr Wojtonis, dyrektor i kapelan Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu oraz Monika Potera, psycholog pracująca w sanktuaryjnej Fundacji SPEM DONARE.

 

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę" cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. - Myślę, że zapotrzebowanie na takie rekolekcje jest i zawsze było, ponieważ temat śmieci i przemijania jest w Polsce często tematem tabu. Ludzie mają kłopot z tym, aby sobie poradzić z tak bolesną i dramatyczną sytuacją, jaką jest śmierć bliskiej osoby - powiedziała psycholog Monika Potera.

 

Dzięki udziale w rekolekcjach uczestniczący w nich ludzie mogą dowiedzieć się, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Otrzymują pewne wskazówki, które wcielając w życie, pozwolą im przeżyć ten trudny czas. Z punktu widzenia wiary dowiadują się, że ludzkie życie nie kończy się wraz ze śmiercią. Jest ona jedynie pewnym etapem, z którym każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Z kolei rozpatrując kwestię ludzką mogą się dowiedzieć, że ból, łzy i smutek są naturalnymi objawami po stracie bliskiej osoby. Musi minąć pewien czas, aby rany się zabliźniły a człowiek mógł przejść do życia codziennego pogodzony z Bogiem i samym sobą.

 

Pani Iwona z Bydgoszczy przybyła do Lichenia, aby znaleźć ukojenie w bólu po stracie ukochanego męża:


- Mój mąż zmarł nagle siedem miesięcy temu. Do dziś nie mogę się pogodzić z tym, że już go nie ma przy mnie, że nie mogę z nim porozmawiać, potrzymać za rękę. Chcę wierzyć, że jest już w niebie, że jest mu tam dobrze. Uczestnicząc w licheńskich rekolekcjach mam nadzieję, że choć po części upewnię się w moim przekonaniu - powiedziała.

 

W rekolekcjach bierze udział 12 osób, m.in. z Warszawy, Gostynia, Bydgoszczy oraz Olsztyna. Spotkanie zakończy się w niedzielę, 21 czerwca. Ich organizatorem jest Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. W tym roku w Sanktuarium odbędą się jeszcze dwie tury rekolekcyjne: od 11 do 13 września oraz od 27 do 29 listopada. Rekolekcje w całości odbywają się w Papieskim Domu Rekolekcyjnym.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?