Warszawa: Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

(fot. Filippo Tafi / Foter / CC BY-NC-ND)

Ponad 100 księży diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 97 krajach świata bierze udział w trwającym do środy Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W ciągu czterech dni zapoznają się oni z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce.

 

Spotkają się także z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz poszczególnych agend Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Wezmą również udział w IV Krajowym Kongresie Misyjnym, który w piątek rozpoczyna się w stolicy. Mimo to jak podkreślają sami misjonarze taki zjazd to dla nich przede wszystkim czas odnowienia relacji z Bogiem i budowanie wspólnoty z innymi.

 

- 25 lat temu w tym miejscu przygotowywałam się do wyjazdu na misje, dlatego wracam tu jak do swojego domu - powiedziała w rozmowie z KAI s. Immakulata ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek, która na co dzień pracuje w Kamerunie. Wspomniała tez, że spotkania z innymi misjonarzami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem pracy i działania Boga w ich życiu zawsze dodają jej otuchy i nadziei, aby z nową energią wrócić do swoich zajęć.

 

Podczas zjazdu księżą i siostry zakonne świętowali także swoje jubileusze misyjne. Mszy z tej okazji przewodniczył bp Jerzy Mazur, który sam wiele lat spędził pracując w Ghanie oraz w Rosji. W homilii przewodniczący KEP ds. misji podkreślił, że skuteczność apostolskiej posługi zależy od jedności z Chrystusem, który posyła człowieka z misją głoszenia Dobrej Nowiny.

 

- Wy jesteście jedynie narzędziami w Bożych rękach. Tym bowiem, który mówi przez was i przygotowuje grunt ludzkiego serca na przyjęcie waszych słów jest Duch Święty. W związku z tym pierwszym i najważniejszym uniwersytetem, gdzie powinniście uczyć się miłości Boga i człowieka jest osobista modlitwa. To ona buduje waszą wiarę i pomaga wiernie wypełnić wolę Boga - tłumaczył kaznodzieja.

 

Bp Mazur zachęcał także misjonarzy do hojności serca. - Siejcie dobro tam, gdzie Jezus was stawia, dzielcie się swoją wiarą, która jest darem Boga. Tylko wówczas zwyciężycie zło - zapewnił.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę odważnego świadectwa wiary w Polsce. - Dzielcie się doświadczeniem swojej pracy i swojego życia także w naszym kraju aby wierni w Polsce nie pozostawali obojętni na wołanie potrzebujących- zaapelował bp Mazur.

 

Sytuację Kościoła w Polsce i stojące przed nim wyzwania przybliżył misjonarzom prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie opowiedział im dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ks. Grzegorzem Suchodolski.

 

Jutro misjonarze wezmą udział w sympozjum naukowym na UKSW , które odbędzie się w ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego, natomiast sobotę spędzą z uczestnikami jednej z trzech stacji misyjnych (dziecięcej, młodzieżowej lub dorosłych), które odbędą się w stolicy.

 

Konferencje ascetyczne głosi im w tym roku ks. Stefan Moszoro Dąbrowski z Opus Dei.

 

Na misjach pracuje obecnie 2068 polskich misjonarzy. Najwięcej misjonarzy posługuje obecnie w Afryce - 840 osoby. Drugie miejsce zajmuje Ameryka Południowa i Środkowa z liczbą 804 misjonarzy, następnie: Azja - 332 osób i Ameryce Północnej -18 misjonarzy.

 

W tegorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy bierze udział ponad 100 misjonarzy w tym 49 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, 44 sióstr zakonnych oraz 8 osób świeckich pracujących na 4 kontynentach. Największe grono stanowią misjonarze z Kamerunu, Rwandy i Peru. Ale można spotkać także tych, którzy posługują na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Etiopii czy w Paragwaju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook