Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się do 1050. rocznicy Chrztu Polski

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się do 1050. rocznicy Chrztu Polski
(fot. Aung / Public Domain)
KAI / kn

Archidiecezja gnieźnieńska rozpoczyna duchowe przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski. Ich symbolem będzie świeca, treścią zaś modlitwa i refleksja nt. sakramentu chrztu świętego. Uroczysta inauguracja odbędzie się 6 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej. W parafiach nowenna rozpocznie się w pierwszą niedzielę lipca.

Dziewięciomiesięczna nowenna ma przygotować wiernych do owocnego przeżycia przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski. Tematycznie będzie nawiązywać do Wielkiej Nowenny kard. Stefana Wyszyńskiego, która przez dziewięć lat przygotowywała naród polski do milenijnych uroczystości 1966 roku. Tak jak wówczas, tak i teraz program nowenny nawiązywać będzie do wielu ważnych i wciąż aktualnych zagadnień: wiary, rodziny, świętości życia, sprawiedliwości i miłości społecznej.

"Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzeba dziś naszego zaangażowania i świadectwa wiary, jak wielka batalia toczy się o małżeństwo i rodzinę, o poszanowanie każdego ludzkiego życia. Jak potrzeba odpowiedzialności w życiu społecznym, większej troski o młodzież i ludzi starszych, którzy coraz bardziej czują się marginalizowani i wykluczeni - mówi KAI ks. dr Jakub Dębiec, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jego zdaniem problemy, które przed półwieczem leżały na sercu Prymasowi Tysiąclecia wydają się być dzisiaj jeszcze poważniejsze. "W czasie tych dziewięciu miesięcy będziemy spoglądać na nie w perspektywie Słowa Bożego" - zaznacza ks. Dębiec.

Nowenna będzie również sposobnością do przypomnienia wagi i znaczenia sakramentu chrztu świętego, który przez niektórych traktowany jest jak pobożna tradycja lub obrzęd nadania imienia. Głoszone w ramach nowenny katechezy chrzcielne przypomną, czym jest sakrament chrztu świętego, jakie są jego skutki i konsekwencje, jakie obowiązki mają rodzice i rodzice chrzestni.

DEON.PL POLECA

"Chodzi o odnowienie naszej osobistej chrzcielnej świadomości. Pogłębienie rozumienia istoty chrztu świętego i konsekwencji wynikających z przyjęcia tego sakramentu, a więc między innymi przynależności do wspólnoty Kościoła" - tłumaczy bp Krzysztof Wętkowski, który z ramienia archidiecezji gnieźnieńskiej koordynuje przygotowania do rocznicowych uroczystości. Jak dodaje, pogłębieniu chrzcielnej świadomości służy również realizowany obecnie w Kościele w Polsce czteroletni program duszpasterski "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa".

Nowenna w parafiach rozpocznie się w pierwszą niedzielę lipca. Jednak jej uroczysta inauguracja będzie miała miejsce już 6 czerwca, w łączności z pierwszą rocznicą ingresu abp. Wojciecha Polaka. Podczas Mszy św. sprawowanej tego dnia w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski wręczy księżom dziekanom nowennowe świece, które następnie przekazane zostaną do wszystkich parafii. Będą one zapalane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy to w sposób szczególny w liturgii akcentowana będzie chrzcielna tematyka. Przed Mszą św. wierni słuchać będą katechez o chrzcie świętym, a głoszone homilie nawiązywać będą do wspomnianego programu nowenny.

W niedzielę w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej czytany będzie list Prymasa Polski zachęcający do owocnego przeżycia nowenny.

Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy upatrują go zarówno w Polsce - w Gnieźnie jak i na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu, Polski jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać.

W milenijnym roku 1966 obchody rocznicy Chrztu Polski miały szeroki i uroczysty wymiar. Zgodnie z zamysłem kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiły one ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny.

Uroczystości w Wielkopolsce - kolebce polskiej państwowości miały szczególny charakter i stanowiły, obok tych zorganizowanych na Jasnej Górze, główne punkty obchodów centralnych. I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odbywały się wiece, występy popularnych zespołów muzycznych, kiermasze poszukiwanych towarów i inne masowe imprezy rozrywkowe.

Centralne obchody w Gnieźnie odbyły się w dniach 14-16 kwietnia 1966 roku z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i Episkopatu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się do 1050. rocznicy Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.