Obrady europejskich biskupów greckokatolickich

Praga (fot. Buscavientos / Foter / CC BY-SA)

Ponad 40 biskupów wschodniokatolickich z 14 krajów naszego kontynentu rozpoczęło 4 czerwca w Pradze swe doroczne spotkanie, organizowane pod patronatem Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

 

Tym razem głównym tematem obrad, które potrwają do 7 bm., są wyzwania stojące dzisiaj przed rodzinami w naszej części świata, wychodząc od szczególnego doświadczenia katolickich Kościołów wschodnich.

 

"Postanowiliśmy zająć się zagadnieniem rodziny, zwłaszcza w środowisku greckokatolickim, w obecnym kontekście europejskim, świadomi własnego, szczególnego wkładu, jaki Kościoły obrządku wschodniego na naszym kontynencie mogą wnieść do zbliżającego się Synodu Biskupów nt. rodziny" - powiedział dziennikarzom egzarcha apostolski Kościoła greckokatolickiego w Czechach bp Ladislav Hučko. Podkreślił, że spotkanie w Pradze chce "przede wszystkim przyczynić się do pogłębienia więzów przyjaźni i jedności między biskupami wschodniokatolickimi, ale także wpisać się w przygotowania do przyszłego wydarzenia w październiku br.".

 

Biskup wyjaśnił, że wybór tematyki rodzinnej wiąże się z faktem, że po upadku reżymów totalitarnych w Europie Środkowej i Wschodniej rodziny na tym obszarze musiały zmierzyć się z wyzwaniem społeczeństw ulegających szybkim przeobrażeniom. Chodzi szczególnie o sekularyzację, emigrację i indywidualizm, które w wielkim stopniu "zmieniły paradygmaty i sposoby nie tylko przynależności kościelnej i praktyk religijnych, ale także warunki życia i relacji ze wszystkimi formami instytucji, łącznie z więzami rodzinnymi".

 

Dlatego Kościoły są wezwane "do wspólnotowego rozeznania sytuacji, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania w obecnym kontekście społeczno-kulturowym, naznaczonym zwłaszcza przez fakt, że wielu naszych wiernych żyje dziś we wspólnotach poza tym kontekstem narodowym, w którym działamy, z rodzinami rozdzielonymi ze względu na pracę, z dziećmi żyjącymi z dala od rodziców i które nieraz nie znają nawet doświadczenia rodzinnego" - oświadczył czeski egzarcha apostolski.

 

Spotkania biskupów wschodniokatolickich z naszego kontynentu mają już prawie 20-letnią historię. Pierwsze tego rodzaju wydarzenie odbyło się w dniach 30 czerwca-6 lipca 1997 w węgierskim mieście Nyíregyháza - siedzibie greckokatolickiej diecezji Hajdúdorog. Jego inicjatorem była wówczas Kongregacja Kościołów Wschodnich.

 

Początkowo nie miało ono charakteru stałego, ale na początku obecnego stulecia hierarchowie uznali za celowe regularne spotykanie się, co roku w innym kraju środkowo- bądź wschodnioeuropejskim w celu przede wszystkim lepszego poznania się i dialogu wewnętrznego między wschodnimi Kościołami katolickimi. Mają one własne dziedzictwo liturgiczne i duchowe, zachowując przy tym jedność ze Stolicą Apostolską i wzbogacając życie liturgiczne i teologiczne całego Kościoła. W ubiegłym roku spotkanie takie odbyło się po raz 17. w dniach 23-26 października w Brzuchowicach pod Lwowem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?