Biskupi Afryki i Europy w obronie rodziny

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Do większej duszpasterskiej bliskości z wszystkimi rodzinami, w jakiejkolwiek sytuacji się znajdują, zobowiązali się afrykańscy i europejscy biskupi, zebrani w Mumemo w Mozambiku.

 

Uczestniczyli tam oni od 29 do 31 maja w seminarium pod hasłem: "Radość rodziny". Zorganizowały je wspólnie Rada Konferencji Biskupich Europy CCEE i Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru SECAM z myślą także o jesiennym Synodzie Biskupów na temat rodziny. "Modlimy się, aby Duch Święty kierował myślami i decyzjami ojców zbliżającego się Synodu" - czytamy w przesłaniu ogłoszonym na zakończenie spotkania.

 

"Oby obraz rodziny promieniował swym ciepłem jak słońce, które, choć często jest zakryte chmurami, mimo wszystko ogrzewa serca i życie wszystkich ludzi -  podkreślają uczestnicy afrykańsko-europejskiego seminarium. - Oby ideał rodziny nigdy nie uległ całkowitemu zaćmieniu z powodu naszej ludzkiej słabości i grzechu."

 

Biskupi wskazują na liczne trudności, jakich doznaje rodzina w różnych środowiskach Afryki i Europy. Stwierdzają przy tym: "Korzystamy z okazji, by prosić przywódców politycznych i władze cywilne o zapewnienie rodzinom koniecznych środków, by mogły spełnić rodzicielskie obowiązki wobec dzieci dla dobra całego społeczeństwa. Dzieci i młodzież potrzebują pomocy także dziś, by nabyć zdolności wybierania tego, co słuszne sprawiedliwe i dobre, unikając zła" - piszą afrykańscy i europejscy biskupi.

 

Podczas seminarium przewodniczący Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru, którym jest metropolita Lubango w Angoli, abp Gabriel Mbilingi, podkreślił konieczność odrzucenia nowych ateistycznych ideologii, usiłujących zniszczyć małżeństwo i rodzinę. Negatywne konsekwencje sekularyzacji oraz indywidualizmu dla rodziny zostały wskazane w referacie przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy, węgierskiego kardynała Petera Erdő.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook