Kontynuacja odnowy liturgii wg Benedykta XVI

Kontynuacja odnowy liturgii wg Benedykta XVI
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje o kontynuowanie odnowy posoborowej liturgii, zainicjowanej przez Benedykta XVI. Pragnie tego sam Papież Franciszek.

Kard. Robert Sarah przytacza swą rozmowę z Ojcem Świętym. W dniu nominacji zapytał się Franciszka, czego od niego oczekuje na tym stanowisku. - Chcę, abyś kontynuował realizację reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II oraz byś kontynuował to dobre dzieło w liturgii zainicjowane przez Papieża Benedykta XVI - powiedział Franciszek. Kard. Sarah precyzuje, że odnowa liturgii wprowadzona przez Benedykta XVI wyraża się przede wszystkim w adhortacji Sacramentum Caritatis oraz w motu proprio Summorum Pontificum.

Kard. Sarah pisze o tym w przesłaniu do uczestników dorocznego kongresu Sacra Liturgia, który zajmuje się tak zwaną reformą reformy liturgicznej. W tym roku odbywa się on w Nowym Jorku z udziałem kardynałów Burke’a i Dolana. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że liturgia jest rzeczywiście źródłem wszystkich sił Kościoła. Dlatego trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby święta liturgia ponownie znalazła się w centrum relacji między Bogiem i człowiekiem i by uznawano w niej prymat Boga.

Kard. Sarah wyszczególnia też dwa główne pola odnowy liturgicznej. Pierwszym jest jasne uświadomienie, że liturgia nie jest jakimś wydarzeniem społecznym, spotkaniem, w którym wyrażamy samych siebie, lecz kultem wszechmocnego Boga, miejscem, w którym ludzkość spotyka się z Bogiem żywym i działającym w swym Kościele. Afrykański purpurat podkreśla, że spotkanie to powinno się odbywać w postawie czci i świętej bojaźni. Naszą podstawową troską powinno być to, co kard. Ratzinger określa mianem prawidłowego sprawowania liturgii, zarówno w postawie duchowej, jak i zewnętrznej - czytamy w przesłaniu. Drugim polem odnowy jest zdaniem kard. Saraha zdrowa formacja liturgiczna, zwłaszcza duszpasterzy. Bez niej może być mowy o prawdziwej odnowie liturgii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontynuacja odnowy liturgii wg Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.