Rzym: O zmianach w podejściu do małżeństwa

(fot. Luigi Santoro /Wikimedia Commons)

W najbliższy poniedziałek 25 maja odbędzie się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie dzień studyjny, poświęcony przyjęciu w Kościele osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach oraz osób homoseksualnych.

 

Jak donosi na łamach dziennika "Le Figaro" Jean-Marie Guénois spotkanie będzie miało charakter zamknięty, a w jego organizację zaangażowały się episkopaty niemiecki, szwajcarski i francuski.

 

Poprzedzi ono zaplanowane w dniach 4-25 października XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które będzie obradowało na temat "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym".


Zaproszenie na dzień studyjny wystosowali przewodniczący trzech episkopatów: kard. Reinhard Marx, bp Markus Büchel i abp Georges Pontier. Jak twierdzi francuski watykanista spotkanie otworzy wystąpienie przewodniczącego Rady "Rodzina i społeczeństwo" episkopatu Francji, bp. Jeana-Luca Brunina, zaś konferencję końcową wygłosi kard. Reinhard Marx - przewodniczący episkopatu Niemiec i jeden z członków Rady Kardynałów (tzw. K-9). Zaplanowano udział renomowanych teologów niemieckich, zaś grono uczestników tej konferencji nie ma przekraczać 50 osób.

Guénois dodaje, że o inicjatywie tej poinformowano niewielką część biskupów francuskich, a doniesienia o niej nie pojawiły się w żadnym z organów oficjalnych. Również w Watykanie zaproszenia wystosowano jedynie do kilku osobistości.

Opisuje tezy trojga teologów "progresywnych", którzy mają być uczestnikami tego spotkania: Alaina Thomasseta, Evy-Marii Faber i Eberharda Schockenhoffa. Ten ostatni obiecuje teologię moralną "uwolnioną od prawa naturalnego". Pozwoli to, jego zdaniem, "w oparciu o osąd sumienia i na podstawie doświadczenia życia wiernych porzucić niemożliwe marzenie o ideale oraz zaakceptować ponowne małżeństwo cywilne. W ten sposób osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach nie byłyby wykluczone z możliwości przyjmowania Komunii św.". Postuluje również, aby konferencje episkopatów odgrywały pionierską rolę w tej reformie, prowadząc do "poważnych zmian".

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook