"Bez Ducha Św. ewangelizacja jest propagandą"

(fot. shutterstock.com)

Bez Ducha Świętego ewangelizacja staje się propagandą, której ludzie nie chcą słuchać - podkreślił ks. dr Przemysław Sawa, kierujący Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody (SECiM) w Bielsku-Białej, zapraszając jednocześnie na czuwania modlitewne przed Zesłaniem Ducha Świętego oraz niedzielną modlitwę o Ducha Świętego dla rodzin i całego miasta, która odbędzie się 24 maja na Rynku w Oświęcimiu w ramach Marszu dla Życia i Rodziny.

 

Jak zauważył ks. Sawa, zadaniem ewangelizatorów nie jest nawracanie, lecz dawanie świadectwa. - Bez Ducha Świętego wszelkie projekty ewangelizacyjne będą jedynie zwykłą ludzką aktywnością - stwierdził kapłan w rozmowie z KAI.

Kapłan, który jest adiunktem w Zakładzie Teologii Dogmatycznej na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach, podkreślił, że w działaniach ewangelizacyjnych na pierwszym miejscu musi być Bóg.

 

- Bez Ducha Świętego wszelkie projekty, nawet najbardziej pobożne, będą jedynie jakąś ludzką aktywnością. W najlepszym razie to będzie dzieło dla Boga. Pytanie jednak, czy mamy robić dzieła dla Boga czy dzieła Boże? Chodzi o to, by Bóg był na pierwszym miejscu, a my byliśmy Jego współpracownikami. Tylko wtedy można się spodziewać owoców - jak Bóg czegoś chce, to będzie to skuteczne - wyjaśnił.

- Bez Ducha Świętego ewangelizacja staje się propagandą, której ludzie nie chcą słuchać - podkreślił.

Zauważył jednocześnie, że Kościoła nie można wyręczyć tylko wtedy, gdy chodzi o ewangelizację. "Bez Ducha Świętego wszelka działalność Kościoła i poszczególnych chrześcijan jest tak naprawdę jedynie religijną działalnością w kontekście wszystkich innych działalności świata, a kiedy jest w Duchu Świętym wtedy jest to ewangelizacja, w której Kościoła nikt nie może wyręczyć" - dodał, nawiązując do adhortacji apostolskiej papieża Pawła VI "Evangelii Nuntiandi" z 1975 roku. - Papież powiedział wyraźnie w tym dokumencie, że jedynym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja, a wszystko inne, co Kościół robi, ma służyć ewangelizacji - dodał.

Bielski ewangelizator przy okazji zaprasza do uczestnictwa w nocnych czuwaniach z soboty na niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego, które odbywać się będą w różnych wspólnotach ewangelizacyjnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. - Każda ze wspólnot przyjmuje podczas tych spotkań swój styl, swoją myśl przewodnią. Wybór jest naprawdę duży - zachęcił ks. Sawa.

Tegorocznej modlitwie czuwania zorganizowanej przez SECiM w kościołach św. Pawła w Bielsku-Białej i św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach przyświecać będzie hasło "Przyjąć na nowo Ducha Świętego", zachęcające do powrotu do początku świadomej przygody z Bogiem. Wieczór, na który złożą się modlitwy, uwielbienie i Eucharystia, wypełnią też w dużej mierze krótkie osobiste świadectwa o doświadczeniu Ducha Świętego.

- Pan Bóg więcej dokonuje, gdy więcej ludzi mówi jak On działa w ich życiu. Potrzeba takich świadectw - dodał duchowny.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego ulicami Oświęcimia przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem "Rodzina Szkołą Ewangelizacji" Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody zainicjuje modlitwę o Ducha Świętego dla rodzin i całego miasta na Rynku w Oświęcimiu. Gościem specjalnym spotkania będzie zespół TGD.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?