Caritas walczy z niewolnictwem dzieci

Pakistańska Caritas skutecznie zwalcza niewolnictwo ekonomiczne dotykające boleśnie dzieci. W Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Zniesienie Niewolnictwa katolicka agencja UCAN podsumowała dwuletni program pożyczek dla rodzin, które popadły w tarapaty finansowe. Caritas oferuje je w wysokości do 200 USD, czyli 15 tys. pakistańskich rupii. Niskooprocentowane pożyczki mają służyć rozwojowi rodzinnej małej przedsiębiorczości.

 

W Pakistanie spłatą wieloletnich kredytów zwykle zajmują się dzieci, które niewolniczo je odpracowują. Rodzice wypisują je ze szkoły i wysyłają do pracy. Stają się one wówczas niskoopłacanymi robotnikami do końca życia. Caritas w Fajsalabadzie alarmuje, że już całe pokolenia zniewolono tego typu wyzyskiem. Wieśniacy są często powiązani z lichwiarzem trwającym aż do śmierci „toksycznym” związkiem ekonomicznym. Kredyty rujnują nie tylko dzieciństwo i utrwalają analfabetyzm wśród najbiedniejszych, ale też katastrofalnie rozbijają życie rodzinne.

 

Caritas pomogła do tej pory 65 pakistańskim rodzinom. Charytatywna organizacja kontroluje wykorzystanie pożyczek tak, by dochód z projektów przeznaczony był zarówno na edukację dzieci, jak i na wyrywanie najmłodszych z niewolnictwa. Caritas zorganizowała też szkoły dla nieletnich niewolników, którzy dopiero po zachodzie słońca mogą przyjść na darmowe lekcje. W diecezji fajsalabadzkiej powstało już 12 ośrodków szkolnych, z których korzysta 360 małych robotników. Dzieci wykonują najczęściej prace związane z prowadzeniem domu, rolnictwem, wypalaniem cegieł czy prostą mechaniką.

 

Działalność Caritas ma także aspekt dialogu międzyreligijnego. O katolickie pożyczki bardzo często ubiegają się rodziny muzułmańskie. Połowa z udzielonych dotychczas kredytów przypadła właśnie wyznawcom islamu.

 

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa obchodzi się z inicjatywy ONZ w rocznicę uchwalenia konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji.

 

Według oficjalnych danych jest dziś na świecie 27 mln niewolników – poinformowała katolicką agencję MISNA Gulnara Shahinian, relator specjalny ds. nowych form niewolnictwa w oenzetowskim urzędzie Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka. Ormianka zwraca jednak uwagę, że zjawisko to występuje we wszystkich krajach świata i z samej swej natury wymyka się statystykom. Jego ofiarami są zwłaszcza emigranci, a wśród nich szczególnie kobiety.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook