Andrea Bocelli wspiera watykańską inicjatywę na rzecz rodzin

(fot. Sharon Graphics / Foter / CC BY-NC-ND)

Światowej sławy niewidomy śpiewak włoski Andrea Bocelli rozpocznie pod koniec maja cykl koncertów w wielkich katedrach świata, pragnąc w ten sposób wesprzeć watykańską inicjatywę na rzecz rodzin. Towarzyszy jej hasło "Wielka tajemnica: Ewangelia rodziny jako szkoły człowieczeństwa dla naszych czasów".

 

Na inicjatywę tę składają się muzyka i katechezy, sztuka i teologia, które razem wzięte mają ukazać piękno miłości między mężczyzną a kobietą, rodziny i wartości, jakie rzeczywistości te przywołują.

 

Poinformował o tym na konferencji prasowej 16 maja w Watykanie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia. Jednocześnie zapowiedział, że pierwszy koncert z tego cyklu odbędzie się 28 maja w kościele "Sagrada Familia" w Barcelonie, który jest "jednym z ulubionych miejsc modlitwy papieża z punktu widzenia zbliżającego się jesiennego Synodu Biskupów nt. rodziny".

 

- Projekt ten prowadzi nas w samo centrum katechezy i zainteresowań Kościoła w obecnej chwili: chodzi o rodzinę jako związek mężczyzny i kobiety - arcydzieło stworzone przez Boga, które już na pierwszych kartach Biblii określił On jako «bardzo dobre» - wyjaśnił cel inicjatywy abp Paglia. Dodał, że właśnie z tego "zachwytu Boga" bierze początek "seria wydarzeń, które będą głoszone światu indywidualistycznemu i chorującemu na samotność", a które są "dobrą nowiną o rodzinie".

 

Przewodniczący Rady oznajmił, że inicjatorzy tego projektu zamierzają wyjść na place i do katedr katolickich, ale także do świątyń protestanckich, "gdyż rodzina jest cennym skarbem dla wszystkich, nikt nie jest z tego wykluczony". Nawiązując do najbliższego koncertu dodał, że "chcemy, wykorzystując mądrość biblijną i niezwykłe zdolności artystyczne mistrza Bocellego, powiedzieć światu, że ta wielka tajemnica jest nie tylko możliwa, ale także bardzo piękna".

 

Obecny na konferencji prasowej arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach dodał ze swej strony, że "Sagrada Familia" to "przestrzeń dla piękna wiary i nadziei, które prowadzi człowieka do Boga". A wraz z pięknem, muzyką i myślą "chce nam zaproponować piękno i nadprzyrodzony wymiar tajemnicy rodziny chrześcijańskiej, polegające na intymnej wspólnocie życia i miłości między małżonkami, rodzicami a dziećmi, między rodzeństwem, w łonie większej rodziny, w środowisku społeczeństwa i Kościoła" - tłumaczył kardynał. Podkreślił konieczność i palącą potrzebę przypominania o wielkich cnotach i chrześcijańskich wartościach rodziny.

 

Abp Paglia zapowiedział jeszcze, że kolejnymi znaczącymi etapami rozpoczynającej się inicjatywy będą Filadelfia z okazji Światowego Dnia Rodziny 26 września br. oraz Kraków i Betlejem. Uzasadniając wybór tego miasteczka w Galilei, przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że - mimo swej maleńkości - "może ono powiedzieć całemu światu, że rodzina ratuje nas wszystkich, jeśli czerpie natchnienie z miłości Pana, jeśli przyjmuje to niezwykłe powołanie i posłannictwo, jakie Bóg powierzył pierwszej rodzinie w dziejach ludzkości: strzec Stworzenia i rozmnażać więzy solidarności i braterstwa na całe społeczeństwo ludzkie, wychodząc od własnego domu".

 

Uczestniczący w konferencji prasowej Andrea Bocelli powiedział, że udział w tym projekcie jest dla niego zaszczytem. Podkreślił, że podobnie jak dla wielu ludzi rodzina stanowi dlań ogromną wartość, zwłaszcza zapewniając szczęście dzieciom. Wraz z nim w różnych miejscach świata występować będą miejscowe chóry i orkiestry w repertuarze sakralnym w kościołach i na zewnątrz.

 

Przy okazji śpiewak ujawnił, że z wielkim entuzjazmem przyjął wiadomość o wyborze Franciszka. - Fakt, że mamy tego papieża to szczęście dla ludzkości - powiedział Bocelli. Przyznał, że gdy tuż po wyborze papieża słuchał wraz z przyjaciółmi jego pierwszego wystąpienia, po prostu się rozpłakał. - Wstydziłem się, bo moi przyjaciele nigdy dotąd nie widzieli mnie płaczącego - dodał niewidomy śpiewak.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?