Ukraina: zmiany podatkowe dla kościołów

(fot. Loris Silvio Zecchinato / CC BY 2.0 / flickr.com)

Kościoły i wspólnoty wyznaniowe i religijne na Ukrainie zostały zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości. Ustawę "O przyjęciu zmian do Kodeksu Podatkowego Ukrainy w sprawie zwolnienia od opodatkowania nieruchomości organizacji religijnych" przyjęła Rada Najwyższa tego kraju na swym posiedzeniu 14 maja w Kijowie. Poparło ją 248 spośród 343 deputowanych ludowych, obecnych w sali obrad.

 

Stosownie do wprowadzonych zmian od tego rodzaju podatku zwolnione są nieruchomości, będące własnością organizacji religijnych, których statuty zarejestrowano zgodnie z ustalonym porządkiem, i wykorzystywane wyłącznie w celu zapewnienia ich działalności statutowej. Chodzi tu nie tylko o obiekty kultu, ale także o placówki charytatywne i zdrowotne (przytułki, internaty, przychodnie lekarskie itd.). Przepisy nie obejmują natomiast takich budynków, w których prowadzona jest działalność wytwórcza oraz/lub gospodarcza.

 

Nowe przepisy nabiorą mocy prawnej z pierwszym dniem miesiąca następnego po ich ogłoszeniu.

 

Rada Najwyższa poleciła również organom samorządowym w terenie, aby w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia nowej Ustawy przejrzały swe postanowienia w sprawie określenia na rok 2015 podatku od majątku (częściowo też od majątku nieruchomego, wydzielonego z działki ziemskiej) w odniesieniu do nieruchomości, należących do wspólnot i organizacji religijnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?