Europejska konferencja o dialogu z islamem

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Dialog jest dziś potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, bo po pierwsze, większość muzułmanów nie utożsamia się z aktami barbarzyństwa, a po drugie, kontynuowanie dialogu nawet w kontekście prześladowań może być znakiem nadziei.

 

Takie stanowisko wyraził kard. Jean-Louis Tauran, otwierając w St. Maurice w Szwajcarii spotkanie delegatów europejskich episkopatów ds. dialogu z islamem (13-15 maja).

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przyznał, że w ostatnich latach islam zyskał na Starym Kontynencie negatywną opinię. Jest tak z powodu nasilenia się nielegalnej imigracji muzułmanów, pojawienia się wśród dżihadystów na Bliskim Wschodzie przybyszów z Europy, a także uzasadniania terroryzmu przez część wyznawców Mahometa. Dzięki temu islam w potocznej opinii budzi lęk i kojarzony jest raczej z przemocą niż z religią. Francuski purpurat zadał zatem retoryczne pytanie: "Dlaczego Europa stała się przystanią dla islamskich fundamentalistów, którzy znajdują tu urodzajny obszar dla swojej działalności?". Zaznaczył jednak, że w tym pejzażu można dostrzec nie tylko ciemne strony. Do pozytywów kard. Tauran zaliczył na przykład przebijające się coraz bardziej przekonanie o potrzebie zastosowania pewnej hermeneutyki tekstów koranicznych. Widać to zwłaszcza w środowiskach szyickich. W tym kontekście przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zaznaczył, że główna odpowiedzialność za wykorzenienie z Europy islamofobii spoczywa na samych wspólnotach muzułmańskich. Chodzi przede wszystkim o postawienie tamy religijnemu uzasadnianiu terroryzmu. To wszystko, jak zaznaczył na koniec kard. Tauran, stawia pytanie: "Jak być muzułmaninem i stać się Europejczykiem?".

 

Za kontynuowaniem dialogu ze światem muzułmańskim opowiedział się także kard. Jean-Pierre Ricard. Arcybiskup Bordeaux zaznaczył co prawda, że istnieje trudność, gdy chodzi o odkrycie, które oblicze islamu jest prawdziwe, jednak jego zdaniem możliwe to jest przez wzajemne zbliżenie i poznanie. Dzięki temu można będzie również zbadać przyczyny radykalizacji środowisk muzułmańskich i towarzyszących temu zjawisk, jak zaciąganie się młodych w szeregi Państwa Islamskiego. Spokojnemu podejściu do tego nie pomaga jednak przeniesienie się na kontynent europejski elementów islamskiej konkwisty połączonej z terroryzmem. Wobec tego należy starać się o realistyczną analizę sytuacji szukając dialogu, ale wyrażając przy tym z mocą własne przekonania oraz domagając się obopólnego szacunku i współpracy - stwierdził kard. Ricard.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~bonaventura 11:34:05 | 2015-05-15
Religia wymyślona przez mordercę i pedofila musi być zła.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr 01:32:57 | 2015-05-15
Rozumiem dialog i wyciąganie ręki ... tylko zawsze zastanawiało mnie jak to jest że nie widać czasami potrzeby dialogu z tej drugiej strony... Mamy dzień islamu w Kościele Katolickim... ale przez poprawność polityczną nie mówi się o ogromnym cierpieniu chrześcijan z którym muzułmanie niewiele robią...
Po prostu ogromna bezsilność wzbudza we mnie złość że to nam jako katolikom zależy na dialogu i zrozumieniu drugiej strony a nie jest na odwrót... i daleka droga do tego żeby coś się zmieniło...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook